0336posledni 1Z četných zákoutí městského jádra saské Míšně mocně dýchá atmosféra středověku. Oproti blízkým Drážďanům je navíc zcela původní, neboť tato kráska položená nad mohutným tokem Labe unikla ničivým událostem II. světové války. Jen

kousek od jejího okraje se pak ukrývá prvotřídní pamětihodnost.

Velkolepý klášter benediktinek

Toto místo je pozoruhodně provázáno s našimi dějinami. Stačí se vydat ve směru říčního proudu a zhruba za dvacet minut příjemné procházky se na levé straně za silnicí objeví trosky narudlých kamenných zdí, protkaných ošlehanými fragmenty opracovaného pískovce. Lomená okna, stopy po klenbách i pilířích a pozůstatky labyrintu vysokých zdí podávají svědectví, že se muselo jednat o honosný objekt. Přesně sem počátkem 13. století z městského centra přesídlily sestry benediktinky. A tady jim míšeňský markrabě nechal vybudovat vyšperkovaný klášterní komplex, který obdržel název Heilig Kreuz, tedy Svatý Kříž.

Těsně po založení klášter krátce připadl pod správu cisterciáckého souboru Altzella u Nossenu. Díky této epizodě se do jeho architektury promítly typické vlivy velkolepých cisterciáckých středisek Francie.

V osidlech chtíče

Koncem 13. století se po několika peripetiích český kníže Přemysl Otakar I. opětovně pokusil získat moc. Záměry se mu podařily a dokonce získal královskou korunu. Přesně ve stejné době, kdy poprvé obdržel vysoký titul, Přemysl zapudil svoji první manželku Adlétu Míšeňskou. Ta s ním, během zhruba dvacetiletého manželství, zakusila rovněž strasti vyhnanství. Ačkoli panovník své rozhodnutí odůvodňoval různými formalitami, hlavní příčinou byla skutečnost, že měl již novou ženu – Konstancii Uherskou. Některé zdroje „diplomaticky a korektně“ uvádějí jako klíčový důvod Přemyslovu „nespoutanou smyslnost“. Byť se kvůli sňatku s „cizoložnou“ Konstancií Přemysl ocitnul v klatbě a Adléta všemožně zkoušela zvrátit situaci ve svůj prospěch, byl panovníkův nový poměr po delším čase papežem vzat na milost.

0336posledni 4Právě za zdmi kláštera Heilig Kreuz strávila zapuzená Adléta poslední roky svého života. Tady též zemřela a byla pohřbena.

Centrum zakladatele homeopatie

Během reformace byl klášter zrušen a posléze se stal součástí vzdělávacího zařízení. Ale areál spíše pustnul a poslední ránu mu zasadila sedmiletá válka. Teď jsou pozůstatky kláštera zakonzervovány. Hezky se tady ale dochovaly četné kamenické detaily, které dohromady skloubily ukázky pozdní éry románského slohu a následovného vzestupu gotiky, tolik charakteristické pro cisterciácké kláštery. A přestože obdobné trosky mnohokrát doprovází tajuplný nádech středověku, díky paletě pestrých odstínů Heilig Kreuz působí naopak pozitivně, než aby navozoval chmury.

Nyní areál vlastní Hahnemannovo centrum Míšeň. Název spolku jasně odkazuje k osobnosti zakladatele homeopatie – doktora Samuela Hahnemanna. Kromě léčebných aktivit se zde konají přednášky pro veřejnost, semináře, výstavy a kulturně-společenskéch akce. Do opětovně probuzených prostor areálu se současně vešla i nádherná bylinková zahrádka.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729096
DnesDnes447
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden974
Tento měsícTento měsíc18408

Partnerské weby

apartman banner