0724bajna 2Hříšnou roli jablku přisoudila až Bible. Příběh Adama a Evy u stromu poznání byl pravděpodobně převzat z antické legendy o zahradě dcer noci, Hesperidek, a jejich zlatých jablkách. Ovoce bývalo též hermetickým symbolem osvícení a poznání, rozkrojit ho znamenalo

vydat se na dlouhou cestu, nalézt moudrost a věčnost. Ve velmi známém příběhu z francouzské vesnice Rennes-Le-Chateau (zdejší kostel je nechvalně známý tím, že socha démona Asmodea podpírá kropenku se svěcenou vodou) se v údajně nalezeném tajném textu již také zmiňují jablka, jsou modrá a mají být vodítkem k nalezení nesmírného pokladu. Je více než pravděpodobné, že nejde o poklad jako takový, nýbrž o bohatství duchovní či rozumové. Modrá jablka jsou znamením tajných říší a světů, a také posmrtného života. A co jablka magická? Také existují!

Pozůstatky starých obřadů

Bájná jablka se houfně vyskytovala v legendách i v pohádkách. Jablko bylo velmi důležitým symbolem, zosobňovalo svěžest, vitalitu a moudrost, používalo se také k věštění. Ještě dnes o Štědrém večeru rozkrajujeme jablíčka. Bude uvnitř hvězdička nebo křížek? Nevědomky tak navazujeme na původní hluboká mystéria, jejichž střípky se dochovaly. „Ovocnému stromoví od večeře kosti,“ zaznívá téměř mysticky v Erbenově Štědrém dnu… Jabloň bývala chráněna a vyskytovala se i v keltských, starogermánských či řeckých bájích. Zvláštní jabloňový obřad se vykonával během Vánoc, ovoce nesmělo chybět na stole, aby zlí duchové nemohli o svátcích rodinám škodit.

Ztráta klíče přináší smůlu

Zlaté jablko královské je součástí našich korunovačních klenotů, je zhotoveno z osmnáctikarátového zlata, vysoké je 22 centimetrů (možná je podobnost s tarotem jen náhodná…). Královské jablko zobrazuje svět, dvě zemské polokoule jsou pokryté biblickými výjevy z knihy Genesis. Ke klenotům náleží sedm klíčů v rukách sedmi osobností národa a země (prezidenta, předsedy vlády, pražského arcibiskupa, předsedy poslanecké sněmovny, předsedy senátu, probošta metropolitní kapituly a pražského primátora). Jen jednou se stalo, že některá z osob svůj klíč ztratila a musel být nahrazen duplikátem. Podle pověry to přináší smůlu. A skutečně, dotyčný po letech tragicky zahynul.

Jiří Nový

DODATEK

Královské jablko z Českých korunovačních klenotů bylo vytvořeno roku 1527 pro krále Ferdinanda I. Habsburského. Váží 780 g a na kříži a na obroučce je osazeno celkem osmi safíry, šesti spinely a 31 perlami. Na vrchní části pod křížem je latinský nápis DOMINE IN VIRTUTE TUA LETABITUR REX ET SUPER SALUTARE TUAM EXULTABIT (Hospodine, z tvé moci raduje se král a z pomoci tvé jásá). Na zadní části kříže, na vrcholu, je nápis DEUS CELUS REGNAT ET REGES TERRE (Bůh vládne nebesům a králové zemi). Obě polokoule jablka jsou zdobeny tepanými reliéfními scénami ze Starého zákona. Například jde o vypodobnění zápasu Davida s Goliášem nebo uvedení Adama do ráje či jak Bůh Stvořitel varuje Adama a Evu před stromem poznání.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505297
DnesDnes356
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3549
Tento měsícTento měsíc16643

Partnerské weby

apartman banner