moon 2093161 960 720Hned několik hrůzostrašných legend a přízraků se váže ke zřícenině hradu Dobronice u Bechyně. Podle jedné z nich se pod dvojitou borovicí rostoucí ve zřícenině nachází vstup do několika podzemních chodeb. Jedna část tohoto

systému prý vede do dobronického mlýna na břehu řeky Lužnice, druhá dokonce až na druhý břeh a mizí v hlubokém lese (bezpochyby se jednalo o zásobovací nebo únikovou chodbu z hradu v případě obléhání). Třetí větev podzemních chodeb končí až v obci se zvláštním jménem Všechlapy.

Kolem zmiňované borovice se podle další pověsti objevují vždy o úplňku přízraky bezhlavých kostlivců jedoucích na koních rovněž bez hlavy. Pocestným, ale i poutníkům, kteří by chtěli na hradě přespat, tu také podle další legendy hrozí, že budou napadeni obrovským černým psem s ohnivým jazykem.

Zpívající slípka s kuřátky

Když už jsme u dobronického kostela Panny Marie, vystavěného kupodivu mimo dnešní obec na hraně kaňonu Lužnice před rokem 1350, jedna velmi zajímavá pověst se vztahuje i k němu. Ve skalnaté stráni, na které je postaven, má skrýš zlatá kvočna s tuctem kuřátek. Lze ji ale spatřit jen výjimečně, a to když vyleze na chvilku ze své skalní sluje a začne zpívat. Místní soudí, že její do daleka znějící hlas zní smutně a vždy prý předpovídá nějaké neštěstí nebo tragickou událost. Poprvé se zjevila už za husitských válek, kdy zvěstovala příchod vítězných božích bojovníků. Vidět byla ale také v roce 1920 před osudnou bitvou na Bílé hoře. Podle místní legendy se slípka má zjevit dvanáctkrát a pak nastane konec světa.

(bla)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451658
DnesDnes135
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3689
Tento měsícTento měsíc2604

Partnerské weby

apartman banner