0438sovinecO Sovinci, kdysi mocném a takřka nedobytném hradě, i jeho okolí se traduje mnoho legend a pověstí. Většinou dost strašidelných. Třeba na místě zvaném dodnes U tří lip se dříve pohřbívali popravení vrazi, zloději a čarodějnice (na které se v okolí odjakživa hodně věřilo). Není

divu, že se zde i po jejich popravě zjevovaly jejich bědné duše ve formě přízraků s děsivě rozšklebenými tlamami a za strašného vytí děsily lidi v okolí. Vidět je tu ale jednou za rok také duch krásné dívky, která statečnému kolemjdoucímu nabídne zlatou větvičku. Vše, čeho se pak s ní doma dotkne, se prý promění v pravé zlato.

Na Sovinci také žila za časů hradního pána Jana Kobylky z Kobylího stará čarodějnice nazývaná Grula. Její duch, zjevení stařeny zahalené v plachetce a se žhnoucíma očima, se na hradě i v podhradí začal zjevovat poté, co Grula Kobylku proklela, když jí odmítl vyplatit mzdu pro jejího líného syna. Za to se zde musí její duše zjevovat až do Soudného dne.

Ztracený skřítek Hilar

Žijí zde prý také rusalky, divé lesní víly, skřítkové a permoníci. Když museli ve středověku svojanovští poddaní v rámci roboty hlídat okolí Svojanova z hradní věže, stalo se, že jeden sedlák zahlédl v noci na protějším Karlovském kopci a Tvarožné hoře osvětlenou síň víl a zaslechl odtamtud záhadný šum. Místní žena zase jednou našla v zimě v lese odložené dítě. Vzala ho k sobě domů a dala spát do postele, ale najednou se zvenčí ozvalo slabé volání: „Hilar, Hilar!“ Dítě se probudilo, vstalo a uteklo z chalupy ven. Nebylo to prý totiž malé dítě, ale skřítek jménem Hilar, který v lese na povrchu zemském zabloudil během své noční cesty a jeho druhové se ho vydali hledat.

Prozrazení „Sedmi strážců“

Z hradu kdysi podle místní letité pověsti vedlo sedm podzemních tajných chodeb. Všechny ústily do sedmi domů ve vesnici v podhradí a sloužily v případě obležení pro zásobování hradu jídlem a municí. Proto se těmto pečlivě utajovaným domkům říkalo „Sedm strážců“ (německy Die sieben kurfürsten). Jednou ale došlo k vyzrazení tohoto hradního tajemství. Stalo se tak v roce 1643, když Sovinec oblehlo švédské vojsko. Místní kovář prozradil Švédům tajemství chodeb a Sovinec, zbaven takto přísunu jídla a zbraní, se nakonec po dlouhém obléhání vzdal.

U nedalekého Karlova se od 17. století zjevuje přízrak mrtvého švédského generála, a to ve formě tajemných modrých světýlek, která vytvářejí na kamenech záhadné obrazce. Jen jednou za 10 let je možné je spatřit „dešifrované“ a rozluštit z nich tak tajemství magické a nepřekonatelné síly.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449868
DnesDnes283
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1899
Tento měsícTento měsíc814

Partnerské weby

apartman banner