Naše kůže má mnoho protislunečních obranných mechanismů. Jsou to hlavně kreatin, zrohovatělá vrstva a melanin. Tyto látky ultrafialové záření slunce zachytávají. Asi deset procent všech kožních buněk jsou melanocyty - naše kůže je potřebuje, aby filtrovaly UV záření. V oblastech se zvýšeným UV zářením kůže lidí vytváří více melanocytů, a proto má obyvatelstvo této zóny tmavší barvu vlasů a pleti než lidé v mírné klima tické zóně. Čím tmavší je barva kůže, tím menší je nebezpečí, že se dostane sluneční úpal. Naproti tomu lidé se světlou barvou kůže se nesmějí vystavovat příliš dlouho žhavým slunečním paprskům.

Nejohroženější jsou rudovlasí (zrzaví) lidé. Naše kůže ale nemá po celém těle stejné množství melanocytů, Nejvíce je těchto buněk v obličeji, na krku a na rukou, tedy na těch tělesných partiích, které bývají slunci nejvíce vystaveny. Proto se spálení objeví nejdříve na ramenou a na zádech, kde je kůže relativně chudá na melanocyty a kam sluneční paprsky přímo dopadají. Melanocyty jsou řízeny podvěskem mozkovým a v okamžiku, kdy vyjdeme na denní světlo, podnítí tyto buňky k produkci pigmentu melaninu. Čím intenzivnější je UV záření, tím více melaninu se produkuje. Už žhnoucí polední slunce v našich zeměpisných šířkách může škodit, pokud se mu vystavujeme nechráněni. U moře a v horách se intenzita záření zesiluje až o pětaosmdesát procent, protože velká vodní plocha, písek, nebo plochy sněhu paprsky odrážejí. Proto bychom se neměli zejména v době mezi desátou až patnáctou hodinou zdržovat na přímém slunci a měli bychom stále používat krém s vysokým ochranným faktorem, i když pobýváme ve stínu.

Typické znaky předčasného stárnutí kůže mohou být způsobeny UVA zářením. Jsou to pigmentové skvrny, vrásky, bledá a drsná kůže. Hříchy mládí - časté opalování a spálení kůže se začínají mstít na pokožce již ve věku od čtyřiceti let. Jednou poškozená genetická výbava a tím vzniklé defekty jsou nenapravitelné.
(žuk)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506701
DnesDnes540
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden540
Tento měsícTento měsíc18047

Partnerské weby

apartman banner