Lidské tělo neustále prochází přirozeným čistícím procesem, přesto nestačí odbourávat škodlivé látky, kterými jej, díky současnému životnímu stylu vytrvale zásobujeme. Špatné zažívání a pleť, alergie, nadváha, bolest hlavy a kloubů, únavový syndrom a mnoho dalších potíží jsou způsobeny přetíženým organismem. Říká se, že naše zdraví je odrazem stavu našeho zažívání. Díky nevhodné stravě a látkám, se kterými se denně dostaneme do styku - pesticidy, potravinářské přísady, léky a chemikálie - jsou střeva zanesena zbytky a škodlivými usazeninami. Ty se pak mohou dostávat zpět do krve, snižuje se také vstřebávání živin.

Zkušená výživová poradkyně Monika Divišová říká: „Jídlo by mělo být ideálně složené tak, aby s jeho zpracováním nemělo tělo příliš velkou práci, aby ho nezatížilo. Jenže naše strava tomu absolutně neodpovídá. Po každém jídle musí náš organismus vynaložit značnou energii, aby nevyužitelné látky z potravy vyloučil. Skvělým prostředkem pro podporu organismu, který se pak dokáže lépe poprat s případnou nemocí, je pravidelná očista. Ale je třeba vědět, co jíst před očistu i po ní, čím celý proces zefektivnit.“

K blahodárné očistě organismu přispívají odlehčovací dny, v nichž je důležité zaměřit se na pitný režim. Tělu denně dodat minimálně 2,5 až 3 litry vody, bylinkových čajů, neboť tekutiny pomáhají s vylučováním odpadních látek. Z jídelníčku je třeba vyřadit smažená jídla, uzeniny, alkohol, bílou mouku, cukr, mléko, umělá sladidla, jíst více zeleniny, která tělu poskytnou důležité minerály, vitaminy, enzymy a další cenné látky, navíc neutralizuje překyselený organismus.

„Samotná sedmidenní očistná kúra může začínat každý den pitím teplé vody s citronem, jídelníček se pak ideálně skládá z čerstvé bio zeleniny a ovoce v různých formách. Toto je doplněno lehkými jídly z rýže, pohanky, luštěnin, vše v omezených dávkách v průběhu celého dne. Podstatné je nesolit, nesladit, dodržovat pitný režim, detoxikaci podpořit potravinovými doplňky zeleným ječmenem a řasou Chlorellou,“ doporučuje Monika Divišová.
 (mav)

DODATEK
Detoxikaci mohou zpočátku provázet nepříjemné pocity - bolest hlavy či únava. Její součástí by měl být dostatečný spánek, odpočinek a relaxace.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506644
DnesDnes483
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden483
Tento měsícTento měsíc17990

Partnerské weby

apartman banner