Olivový olej obsahuje takové chemické substance, které podporují vznik prospěšného HDL cholesterolu a potírají nebezpečné cholesterolové nánosy v cévách. Někteří odborníci předepisují olivový olej jako lék, protože je vynikající prostředek ke snížení rizika srdečních infarktů a mozkových mrtvic. Podle výzkumů jedna až dvě polévkové lžíce denně výrazně zlepšuje krevní obraz pacientů se srdečním infarktem.

Olivový olej se používá k léčení řady zažívacích potíží - pálení žáhy, plynatosti, gastritidy, žaludečních vředů, zánětů tlustého střeva a zácpy. Má pozitivní vliv i na zdravou střevní mikroflóru. Účinně pomáhá při dýchacích potížích, především při suchém dusivém kašli, snižuje hladinu krevního tlaku. Zevně se používá na podrážděnou pleť, ke zklidnění ekzémů, rozpraskanou kůži a opary na ústech.

Olivový olej s rozetřeným česnekem je skvělé mazání na bolesti kloubů, neuralgii a podvrtnutí.

Ačkoli má olivový olej nepochybně léčebné účinky, je to tuk s velkým množstvím energie, proto by neměl být používán přehnaně. Zcela dostačuje 1 - 2 lžíce denně jako součást salátu nebo použité při vaření. (žuk)
DODATEK
Podle jakosti zpracování rozdělujeme olivový olej na čtyři skupiny. Nejlepší je extra panenský (extra virgin), který výrazně voní po olivách.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505294
DnesDnes353
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3546
Tento měsícTento měsíc16640

Partnerské weby

apartman banner