Myšlenka nahradit viditelné, o nos opřené brýle neviditelnými, jemně vybroušenými čočkami vsunutými pod víčko, není nová. Měl ji už před 175 lety slavný astronom sir William Herschel. Neobtěžoval se však praktickým provedením této myšlenky, takže kontaktní skla, jak se tyto neviditelné brýle jmenují, se zrodila až za 100 let po svém vynálezci.
Nevíme, jestli první vyrobená skla byla z foukaného nebo broušeného skla, ale byla vyrobena roku 1888 v Curychu na podnět německého fyziologa Ficka a byla použita k opravě špatně utvářené rohovky. Ale ač tento pokus a několik po něm se osvědčily jako naprosto úspěšné, nepřekročil tento vynález ryze pokusné pole.
Myšlenku neviditelných brýlí oživil a znovu rozdmýchal roku 1920F. E. Miller ve Wiesbadenu, člen světoznámé firmy na výrobu umělých očí. Vyřešil nové lasturovité čočky a dal je vyrábět pod osobním dohledem. Tyto skla byly používány na ochranu očí, jejichž víčka byla postižena rakovinou. Úspěch tohoto pokusu povzbudil Millera, aby pokračoval ve svém úsilí. Jeho bratr, také člen firmy, začal sám nosit při práci jedny takové „brýle“ a byl s nimi plně spokojen.
Celý problém není ovšem tak snadný, jak vypadá. Kontaktní čočky jako všechny dnes používané vědecké pomůcky jsou výsledkem dlouhodobého trpělivého bádání a pokusů.
Výhod kontaktních čoček proti obyčejným brýlím sou zřejmé. Představují zlepšení perspektivy, světelného rozptylu a zorného úhlu. Nemají okraje, které by zmenšovaly zorné pole. Kontaktní čočky přiléhají k oční bulvě, pohybují se s okem, takže ať jejich nositel kroutí jakkoli očima, vždycky vidí stejně dobře a vždycky se dívá středem čoček.
Kontaktní čočky se nezapotí, když jejich nositel náhle vstoupí z chladného vzduchu do teplé místnosti, protože díky těsnému přilnutí na oční bulvu jejich teplota je stejná jako teplota oka.
Předepíše-li lékař správné čočky, pacient se je musí naučit nasazovat a vyjímat z oka. Není to bolestivé, ale vyžaduje to trochu zkušenosti.
Kontaktní čočky jsou velkou výhodou i pro lidi, jimž nošení brýlí překáží v jejich povolání nebo při sportu.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455477
DnesDnes56
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3384
Tento měsícTento měsíc6423

Partnerské weby

apartman banner