Dělají krásné nohy, neboť je opticky prodlouží, sexy postavu, ale zároveň ničí zdraví. Chůze na vysokých jehlách nebo v jiné nevhodné obuvi může přinášet nejrůznější zdravotní problémy. V prvé řadě bolesti nohou, zejména kyčelních kloubů, zad, ale také vybočení palců, tzv. haluxy, nepříjemné otlaky, kuří oka, vznik houbovitých a plísňových chorob, vést k bolestivým deformacím. Není bez zajímavosti, že příliš vysoké podpatky s oblibou obouvají už dívky ve věkové kategorii 18 až 24 let, a to dokonce dvacet procent, zatímco jen tři procenta žen ve věku od 35 až 44 let.
Jestliže jsou vašimi nejoblíbenějšími úzké špičaté boty, musíte počítat s tím, že úzké špičky způsobují tlak na kloub palce na noze, což má za následek jeho vybočení. Nejenže tento stav může postupně přinášet úporné bolesti, ale nenabízí ani pěkný pohled na nohu, ze které trčí kloub do strany. S vysokými jehlami na nohách si „koledujete“ o bolesti lýtka, zarůstání nehtů, kladívkové prsty, záněty bříšek chodidel. Navíc vysoké podpatky snižují stabilitu při chůzi, zvyšují riziko pádů, mohou vést k vyvrtnutí kotníku, zkrácení Achillovy šlachy. Špatně postavené chodidlo v botě s velmi vysokým podpatkem způsobuje přílišné prohnutí bederní páteře, a tedy i její bolesti.
Pokud si myslíte, že stále módní a velmi pohodlné balerinky patří k nejzdravější obuvi, jste na omylu. Jejich dlouhodobé nošení může negativně ovlivňovat klenbu nohy a držení těla, ploché podrážky způsobit bolesti zad, artritidu, kuří oka.
Jak o své nohy dobře pečovat? Ortopedové radí na denní nošení volit boty s podpatkem ne vyšším, než je 2,5 centimetrů. Pokud se nechcete vzdát vysokých podpatků, budete se v nich cítit mnohem pohodlněji, jestliže je vybavíte gelovými vložkami. Postarají se o jemnou masáž a zlepší prokrvování nohy. Při nákupu dávejte přednost dostatečně volné obuvi, neměla by nikde tlačit. Důležitý je i správný výběr materiálu, perfektní střih. Boty je dobré často střídat. Doma jim dopřejte chůzi naboso, k pocitu uvolnění přispěje odpočinek nohou ve zvýšené poloze, čímž se podpoří krevní oběh, zlepšuje lymfatická činnost, je to výborná prevence proti vzniku křečových žil.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456230
DnesDnes92
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4137
Tento měsícTento měsíc7176

Partnerské weby

apartman banner