Protože se několik čtenářů ozvalo s žádostí o další informace k energii Feng šuej a jejím využití v rámci bydlení, postupně vás do tajů této čínské nauky zasvětíme.
Feng - šuej je staré asijské

učení harmonického života, které dodá našemu bytu, domu, kanceláři, zahradě, ale i nám energii a harmonii. I když je pojem Feng - šuej veřejnosti již dosti známý, přesto se může vyskytnout otázka: A co to vlastně to Feng - Šuej je? Toto učení pochází z Číny a je staré více než 6000 let. Je založeno na poznání a výkladu přírody. V překladu to znamená „vítr“ a „voda“. Tyto pojmy představují životní energii „čchi“ (také nazývanou ki nebo prána). Je to jako proudící řeka, která svým proudem vše očišťuje a oživuje. Je to jako v přírodě, mrtvá ramena řek a potoků páchnou. Řada lidí v moderní společnosti již pochopila, že obklopovat se spoustou věcí, které zabraňují proudění energie, je nejen nešvar, ale může to také negativně ovlivnit zdraví. I naši předkové byli velice moudří a měli svá stavení velice skromně zařízená. Své moudrosti zapracovávali do pověstí a pohádek. Určitě si vzpomenete na pohádku o drvoštěpovi, jak vyléčil nemocnou princeznu, když vykácel stromy před jejím oknem, aby do pokoje mohlo proudit nejen světlo, ale i energie. V přetechnizovaném světě pociťujeme potřebu sounáležitosti s přírodou a jejími silami. Můžeme mít doma sebevětší vymoženosti, ale „čistou“ vesmírnou energii nám bohužel nic nenahradí. Ani kopa vitaminových přípravků, ovoce nebo zeleniny. Zde platí všeho s mírou dvojnásob. Velké množství ovoce není ani tak vitaminová bomba, jako kyselinová bomba. Vesmírnou energii jsme dlouhá léta podceňovali a věřili jsme, že nám v případě nouze nebo poškození organismu pomohou tabletky či injekce. Podíváme-li se dnes do lékáren, naskytne se nám příjemný obraz, že zhruba padesát procent zboží tvoří bylinky a přírodní produkty.
Feng -Šuej je možno velice dobře aplikovat i v našich podmínkách a využít ho pro náš životní styl. Umožní nám také dát našemu domovu svěžího ducha.
Základním kamenem učení je porovnání pěti prvků, kterými jsou: oheň, zem, kov, voda a dřevo. Ideální stav je, pokud je energie prvků vyrovnána a energie jednoho prvku podporuje činnost druhého prvku. Pokud je některý prvek oslaben, ovlivňuje negativně sousední prvky, ztrácí nadvládu nad podřízeným prvkem. Číňané mají pro energetický koloběh tento výklad:
Oheň rodí zemi. To znamená, že z popela vzniká země. Země rodí kov. V zemi se nachází ruda, ze které se vyrábí kov. Kov se v tekuté formě chladí ve vodě. Voda podporuje růst dřeva. Dřevo podporuje oheň.
Příčný vliv má tento výklad: Voda hasí oheň. Země vsakuje vodu. Kov řeže dřevo. Oheň taví kov. Dřevo rozrývá zemi (svými kořeny).
Nyní si něco povíme o elementech, které představují jednotlivé prvky.
Prvek  - symbolizuje  - elementy - barvy  -  tvary
Oheň/ jih/ léto. Symbolizuje léto, oheň, horko, poledne, světlo, teplo a štěstí. Ale také výbuch, explozi, ničivou sílu. Elementy - Slunce, světlo, lampy, plamen svíčky, obrazy ohně. Barva červená. Tvary: trojúhelníky, špičaté předměty, hvězdice, pyramida, zubatý, kosočtverec, klikatý
Země/ jihozápad (střed)/ severovýchod. Symbolizuje prostředí umožňující klíčení semen, zdroj výživy všeho živého a prostředí do kterého se vše opět vrací. Princip„Z prachu jsi vzešel a v prach se obrátíš“ Elementy - hlína, cihly, kámen, cement, sádra, jíl, keramika, vápenec, přírodní vlákna. Barvy - žlutá, hnědá a oranžová. Tvar nízký, podsaditý, plochý, široký, kostka, horizontální.
Kov/ západ/ severozápad/ podzim. Symbolizuje podzim, sílu, vodič, komunikaci, bohatství, solidnost, nápady a spravedlnost. Elementy - kovy, kovové předměty, mince, hodinky. Barva bílá, šedá, stříbrná a zlatá. Tvary: kulaté, klenuté, oválné, kruhové kopule.
Voda/ sever/ zima. Symbolizuje zimu, vodu, déšť, bouřku. Elementy - řeky, potoky, jezera, zrcadla, sklo, fontány, jezírka, rybníky. Barva modrá a černá. Tvary: klikaté, nepravidelné, vlnité, neuspořádané.
Dřevo/ východ/ jihovýchod/ jaro. Symbolizuje jaro, růst, život. Elementy - stromy, rostliny, dřevěný nábytek, papír, sloupy, podlaha, obrazy krajinek. Barva zelená. Tvary obdélníkové, štíhlé, vysoké, vertikální.

 

Při tvorbě harmonického prostředí je nutné také znát, jak jednotlivé prvky ovlivňují prvky ostatní.

Prvek                      Podporuje                  Ničí                                   Oslabuje
Oheň                   Zemi                 Kov (pokud je země slabá)            Dřevo
Země                   Kov                    Vodu (pokud je kov slabý)              Oheň
Kov                      Vodu                  Dřevo (pokud je voda slabá)         Zemi
Voda                   Dřevo                Oheň (pokud je dřevo slabé)          Kov
Dřevo                Oheň                 Zemi (pokud je oheň slabý)           Vodu

Pokud pochopíme vztahy mezi pěti prvky, pak pochopíme vzájemné působení různých typů energie čchi a to znamená pochopení vesmíru a jeho procesu. Úplně nejlepší metodou ovšem je pokud se naučíme vnímat toky energie svým tělem.
Ing. J. Schrötter
Pokračování příště: Energie v bytě

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455538
DnesDnes117
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3445
Tento měsícTento měsíc6484

Partnerské weby

apartman banner