Ke vstřebávání alkoholu obvykle dochází 15 až 90 minut po jeho požití. Při pití nalačno se alkohol vstřebává a rozpouští do všech tkání rychleji, než když ho pijeme po jídle nebo k jídlu. Strava se totiž chová jako savý papír a vstřebávání alkoholu zpomaluje.
Nejrychleji se vstřebávají nápoje obsahující 20 až 30 procent alkoholu. Vyšší koncentrace pak většinou dráždí žaludek a vstřebávání brzdí. K rychlejší absorpci alkoholu dochází také u všech alkoholických nápojů míchaných s šumivými nápoji, například s tonikem nebo se sodou. Ty totiž molekuly alkoholu poněkud ředí. Stejně působí i střiky, protože alkohol spolu s citronádou nebo se sodovkou se vstřebává rychleji.
Jakmile se alkohol rozpustí do krve, uvolňuje se částečně do vzduchu v plicích. Právě na tom je založen dechový test. Touto cestou však odchází jen nepatrné množství alkoholu. Většinou se rozkládá v játrech a právě soustavný nápor, který na jejich kapacitu vyvíjejí léta silného pití, vede až k cirhóze. Rozložení půl litru desetistupňového piva trvá játrům přibližně hodinu. To znamená, že když vypijeme šest půllitrů dvanáctky nebo dvě láhve 0,7 litru vína, tak i po osmihodinovém spánku zůstává v krevním oběhu víc alkoholu, než je u nás povoleno k řízení auta.
Reakce na alkohol se různí, ale v podstatě se u každého po jedné nebo dvou skleničkách zrychlí tep a zvýší se sekrece trávicích šťáv. Intelektuální pochody pak sice fungují normálně, ale oslabí se reakce závislá na rychlém rozhodování. Při pití přes míru se znatelně zhoršuje koordinace a ochromuje se vylučování některých hormonů. Výsledkem je pak dehydratace, neartikulovaná řeč, neohrabané pohyby a zvýšený práh bolestivosti. „Kocovině“ jako následku dehydratace a účinku průvodních látek se však dá předejít poměrně jednoduchým způsobem - když před spaním vypijete hodně vody.
(pak)

DODATEK
Pravidelný denní příjem 800 ml a více vína u mužů a 600 ml a více vína u žen neúprosně směřuje k dlouhodobému poškození. Dvacet procent silných pijáků onemocní obvykle cirhózou jater a 20 procent s touto diagnózou umírá na rakovinu jater.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456232
DnesDnes94
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4139
Tento měsícTento měsíc7178

Partnerské weby

apartman banner