Mnohé z dětí tráví u svých počítačů až nezdravě dlouhé hodiny, a to na úkor jiné výuky, pohybu i dalších kulturních a společenských aktivit. Rodiče si často se svými dětmi nevědí rady a marně vymýšlejí, jak je od všemocných počítačů odlákat. Ani odborníci pro to nemají žádnou zázračnou pilulku, zrovna tak jako nějaké jednoduché rady či krátkodobá řešení.
Důležité je v těchto případech nabídnout za počítače nějaké smysluplné alternativy při trávení volného času dětí, protože počítač se dnes už stal součástí nejen jejich života, ale i dospělých. Taková je totiž skutečnost, která se nedá snadno obejít. Samotné trávení času dětí u počítačů navíc nepatří vždy k tak špatným možnostem a nemusí jim přinášet jen rizika, protože dokáže rozvíjet jejich dovednosti. Na druhou stranu by určitě neměl čas u počítače v životě dětí nějak výrazně převažovat. Důležité zůstává sice rozvíjení jejich aktivity za pomoci počítače, ale především jim být dobrým příkladem. Nestačí tak dítěti jen sdělit, aby si už nehrálo na počítači a šlo se zabavit něčím jiným, ale podle psychologů by bylo přínosné na nějakém vlastním případě ukázat, že počítač není jediný způsob, jak trávit volný čas. Je proto třeba u dětí pěstovat zájmy a zálibu v knihách, pohybu, v domácím kutilství i v jiných koníčcích. Zkrátka a dobře - rodiče musejí podstatnou část práce a úsilí ve směřování svých dětí učinit sami.
Zcela jednoznačný názor přitom neexistuje ani mezi odborníky v souvislosti s tím, kolik času by děti školou povinné na prvním a druhém stupni měly s počítači trávit. U dětí v mladším školním věku se doporučuje maximálně jedna hodina denně, u dětí dospívajících by jim měli jejich rodiče zase poskytnout větší míru svobody v tom, co budou dělat.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456227
DnesDnes89
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4134
Tento měsícTento měsíc7173

Partnerské weby

apartman banner