Chemické přípravky používané při umývání nádobí a úklidu v domácnosti, nepříznivé počasí, nejrůznější manuální činnosti a další vnější vlivy neprospívají ani pokožce rukou, ani nehtům. Základem péče o ruce je kvalitní krém, který je třeba použít vždy, když je kůže na rukou suchá a zejména na noc. Kvalita i tvar nehtů jsou geneticky dány, ovlivnit je nemůžeme. Avšak pravidelnou a správnou péčí lze leccos vylepšit. Jestliže si ošetřujete nehty doma, měli byste vědět, že…
… nejdůležitější částí nehtů je nehtové lůžko. Chrání ho tenká vrstva pokožky a někdy bývá jeho horní část viditelná jako bílý půlměsíček. Lůžko je velmi důležité, protože se v něm tvoří a rostou nehtové buňky, a to rychlostí jeden až tři milimetry za měsíc.
… nikdy byste neměli stříhat přerůstající kůžičku na nehet, ale zatlačit ji speciálním nástrojem z manikúry. Je-li kůžička tvrdá, před ošetřením ponořte prsty do teplé mýdlové vody. Můžete si udělat lázeň s několika kapkami citronu, olivového oleje nebo bylinkovou kúru s přesličkou.
… ke zkrácení nehtů používejte šetrný pilníček. Pilujte je do oválného nebo mírně čtvercového tvaru, a to zlehka dlouhými tahy ze stran směrem do středu nehtu, vždy jedním směrem.
… také strava může významně ovlivnit kvalitu a vzhled nehtů. Proti jejich lámání a štěpení je dobré konzumovat potraviny bohaté na vápník, tedy mléčné výrobky. Potřebný vitamin D doplňujte rybím tukem, žádoucí je do jídelníčku pravidelně zařazovat sardinky, tuňáka, sladkovodní i mořské ryby.
… slabým a křehkým nehtům mohou pomoci potraviny s vysokým obsahem železa. Najdeme ho v pivních kvasnicích, luštěninách, dýňových a slunečnicových semínkách, drůbežím nebo hovězím mase.
… k pěkným nehtům patří i lakování. Dlouhé štíhlé prsty s delšími nehty snesou zářivé i tmavé barvy, pro široké a kratší nehty je vhodnější bezbarvý lak. Nehty nikdy nelakujte po celé šířce, ale z každé strany nechte milimetrový čistý proužek, aby opticky vypadaly delší a užší.
… při odlakování je lepší použít odlakovač bez acetonu. I přesto platí, že méně znamená více a odlakovač používejte s mírou. Jeho síla spočívá i ve zbavování nehtu přirozeného oleje a vlhkosti, takže se častým odlakováním může oslabit.
… používat ochranné rukavice při jakékoli domácí práci, ale také v zahradě a podobně, není žádný luxus.
(mp)

DODATEK
Říká se, že stáří ženy prozrazují její ruce. Proto je třeba jim věnovat stejnou péči jako obličeji. Když se zanedbávají, výsledkem je popraskaná a drsná pokožka.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455527
DnesDnes106
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3434
Tento měsícTento měsíc6473

Partnerské weby

apartman banner