Každého asi čas od času rozbolí hlava. Problematickými bolestmi hlavy trpí občas až 40 procent Evropanů.
„Mám hlavu jako ve svěráku“ - zřejmě bolest hlavy z napětí. Je to nejběžnější typ a léčí se nejsnadněji: pomohou volně prodejné léky proti bolesti, teplý obklad na čelo nebo různé relaxační techniky.
„Jako by mě obličej bolel zevnitř“ - bolest spojená s rýmou, ucpaným nosem a kašlem, zřejmě souvisí s ucpanými dutinami. Přejde, až se dutiny uvolní. Zkuste přiložit na čelo několikrát denně studený hadřík.
„Začne to hned ráno“ - pokud často berete prášky proti bolestem hlavy, mohou to být potíže z nadužívání. Jako by měla hlava abstinenční příznaky.
„Jako by mě někdo bodal do oka“ - vzácné, ale mimořádně bolestivé jsou takzvané clusterové bolesti hlavy. Záchvat se projevuje i výrazným neklidem. Existují na ni léky, někomu pomáhá vdechování čistého kyslíku. Probíhá další výzkum.
„Pomáhá mi jen ležet v tmavé místnosti“ - migréna je vysilující, ale poměrně běžná: trpí jí asi 15 procent lidí. Jde o opakující se stav neurologického původu, který se pojí i s nevolností a poruchami vidění. Pomůže lékař.
Ovšem náhlá silná bolest hlavy může být příznakem aneurysmatu.
Bolest hlavy provázená ochablostí svalů, křečovými obtížemi, zmateností, svalovými záškuby, motáním hlavy nebo rozmazaným viděním může znamenat mrtvici nebo nádor na mozku.
Bolest hlavy s vysokou horečkou, ztuhlým krkem a zvracením může ukazovat na meningitidu. V těchto případech je nutná okamžitá pomoc.
U jiných bolestí hlavy obvykle nebývá důvod k obavám.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2727521
DnesDnes604
VčeraVčera737
Tento týdenTento týden3993
Tento měsícTento měsíc16833

Partnerské weby

apartman banner