V Evropě trpí dnou asi 14 milionů lidí. Zhruba ve třech čtvrtinách začíná nemoc u palců u nohy. Doslova přes noc kloub palce oteče, zrudne a začne nesnesitelně bolet. Není divu: během tzv. dnavého záchvatu je totiž kloub napěchovaný tisíci ostrých krystalků kyseliny močové, které řežou jako skleněné střepy. Pokud se hladina kyseliny močové nesnižuje léky, záchvaty jsou častější, zasahují i jiné klouby a postupně je poškozují. Dna sice postihuje zejména muže po čtyřicítce (čtyřikrát častěji než ženy do šedesáti pěti let), ale po menopauze se tento rozdíl snižuje.
Ten, koho dna postihne, se ocitne ve vybrané společnosti. Prastarému neduhu jedné z nejobvyklejších forem artritidy se kdysi říkalo „nemoc králů“ a trpěli jí mnozí velikáni, mezi nimi Jindřich VIII., Isaak Newton, Leonardo da Vinci, Charles Darwin a další. Dnes je dna běžnou záležitostí. Odhaduje se, že v západním světě jí trpí jedno až dvě procenta populace. Navíc se její výskyt za posledních dvacet let zdvojnásobil, pravděpodobně v souvislosti s epidemií obezity a současnou stravou bohatou na maso.
Jak nemoci předcházet, léčit ji a s ní žít?
Kyselinu močovou máme v těle všichni. Většinu ji vyloučí ledviny. Máte-li dnu v rodině, pravděpodobně ji dostanete také. Snažte se nepřibírat na váze a dávejte pozor na stravu. Vyhněte se červenému masu, alkoholu, zejména pivu a lihovinám, pijte alespoň dva litry vody denně. Diagnóza se dá s jistotou určit jen tak, že lékař odebere z kloubu vzorek a pod mikroskopem zjistí krystalky. Při záchvatu se užívá kolchicin, látka získaná z ocúnů. Pomoci mohou i jiné kortikosteroidy. Doporučují se další vyšetření, protože dna může ukazovat na onemocnění ledvin, cukrovku a kardiovaskulární choroby. Léky, které obyčejně pacient bere do konce života, se snižuje hladina kyseliny močové. Pokud se nemoc neléčí, nahromadí se krystalky v kloubech a tkáních, které brání funkčnosti kloubů, tlačí na nervy a tvoří nevzhledné výrůstky a boule.
(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455576
DnesDnes155
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3483
Tento měsícTento měsíc6522

Partnerské weby

apartman banner