Virus způsobující opary zvyšuje svoji aktivitu zejména při nadměrném stresu nebo tehdy, když je tělo zaměstnáno bojem s nachlazením nebo jinou mírnou infekcí. Opary však může rovněž vyvolávat nadměrná dávka ultrafialového světla v soláriu nebo při pobytu na pláži či na horách. Ženy trpí opary častěji před začátkem menstruace. Opary se také opakovaně tvoří lidem, kteří užívají imunosupresiva - tedy látky tlumící činnosti imunitního systému, například při léčbě rakoviny nebo transplantacích.
Na samotný opar neexistuje žádný speciální lék, ale nepříjemné pocity lze úspěšně zmírnit různými mastmi. K vyléčení a ke snížení rizika výskytu oparu přispívá i vyvážená strava, která posiluje imunitní systém. Nejdůležitější látky pro udržení silného imunitního systému jsou vitaminy A, C, E a zinek.
Infekci oparu většinou předchází ztráta citlivosti nebo pocity „mravenčení“ v postiženém místě. Tekutina vytékající z oparů patří k vysoce nakažlivým, a proto je třeba se vyhnout kontaktu s postiženým. Zabránit šíření infekce se dá tím, že postižená osoba používá výhradně vlastní ručníky, povlečení lůžkovin, osušky, příbory a nádobí. Při dotyku s vředem je nutné si pokaždé umýt důkladně ruce.
(pk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455406
DnesDnes644
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3313
Tento měsícTento měsíc6352

Partnerské weby

apartman banner