Problémy související s poruchami činnosti štítné žlázy patří k nejčastějším hormonálním onemocněním a postihují mnoho lidí. Pokud má organismus k dispozici málo jodu, klesá činnost štítné žlázy a důsledkem jsou poruchy růstu, zhoršení látkové přeměny, oslabení schopnosti soustředit se, celková únava a vyčerpání. Větši na případů vzniká jako autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém organismu napadá buňky vlastní štítné žlázy. Velkou roli hrají i hormonální poruchy, genetické faktory, chirurgické zákroky, ozařování, některé léky a nedostatek jodu ve stravě.
Z klasických bylin lze úspěšně použít kořen lékořice, případně nať kotvičníku zemního. Pro zdravou štítnou žlázu je nenahraditelný špenát, díky vysokému obsahu účinných látek. Také oves, třeba v podobě ovesných vloček, posiluje činnost štítné žlázy. Pro udržování její dobré kondice je důležitý jídelníček bohatý na vitamin C, E a vitaminy skupiny B.
(jam)

DODATEK
Nemoci štítné žlázy jsou častější u žen než u mužů, zhruba dvě procenta žen mají během svého života nějaké problémy týkající se štítné žlázy.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2727521
DnesDnes604
VčeraVčera737
Tento týdenTento týden3993
Tento měsícTento měsíc16833

Partnerské weby

apartman banner