Bolest v břiše, průjem, zvracení, nevolnost, bolest hlavy, vysoké teploty - to vše jsou příznaky onemocnění salmonelózou. Toto infekční onemocnění vyvolané jednobuněčnými mikroorganismy se nevyhýbá žádné věkové kategorii, ani lidem, kteří dbají o přísnou životosprávu. U starších osob a malých dětí však může být průběh velmi vážný a neobejde se bez rychlého lékařského zák roku.

Riziko vzniku salmonelózy se objevuje nejčastěji v letním období. Bakterie salmonely na nás číhají v potravinách živočišného původu, v jídle nedostatečně tepelně zpracovaném, ve vejcích, majonéze, v salámech, mléku, zmrzlině. Bakterie se dostanou do tenkého střeva, poškozují buňky a vyvolávají zánět, což se projeví úporným průjmem. Příznaky se objevují už osm až deset hodin po konzumaci infikovaných potravin.

Jak se vyhnout tomuto infekčnímu onemocnění, jak snížit nebezpečí jeho vzniku? Připomeňme některé nejdůležitější zásady:
*Všechny kuchyňské suroviny skladujeme v chladničce.
*Při manipulaci se syrovým masem a syrovými vejci dbáme o zvýšenou hygienou. Pracovní místo i nádoby, ve kterých pokrmy vaříme, musí být v naprosté čistotě. Po každé práci je třeba důkladně si umýt ruce.
*Vyhneme se konzumaci jídel, která nejsou dostatečně zpracovaná. Na zneškodnění salmonel je například u vajíček zapotřebí vařit je ve vroucí vodě minimálně deset minut.
*Při tepelném zpracování masa dbáme, aby bylo důsledně upečené, uvařené. Pozor, mleté maso je třeba upravit v den jeho nákupu.
*Majonézu používáme průmyslově vyráběnou. Na její výrobu se používá pasterizovaná, tedy zdravotně nezávadná vajíčka.
*Zmrazené suroviny před tepelnou úpravou důkladně rozmrazíme, aby se uvařily v celém objemu. Při vaření nerozmražených surovin se uvnitř dosáhne jen teploty, při které se salmonely nezničí a mohou se dál rozmnožovat. Víte, že se při pokojové teplotě každých dvacet minut počet bakterií zdvojnásobí?
*Pamatujeme na to, že zmrazením salmonely nezničíme.
*Hotová jídla skladujeme při teplotě do deseti stupňů Celsia a před podáváním zahřejeme minimálně na devadesátistupňovou teplotu nebo krátce povaříme. Nejvhodnější je připravovat stravu vždy z čerstvých surovin a po uvaření ji ihned konzumovat.
*Veškeré kuchyňské nářadí a pracovní plochu udržujeme v bezvadné čistotě.
*Nepoužíváme stejné nářadí, jako jsou nože a podobně, na krájení syrové a vařené stravy, zabráníme tak přenosu salmonelóz.
*V letních měsících se raději vyhneme konzumaci krémových zákusků, neboť při výrobě krémů obsahujících vejce může často dojít k jejich nedostatečnému tepelnému zpracování. Navíc v teplém prostředí se salmonely rychle rozmnožují.
*Vyhneme se konzumaci na pohled podezřelých jídel nebo pokrmů připravených v prostředí, v němž se nedodržují základní hygienické návyky.
*Dodržujeme zásady osobní hygieny. Pečlivě si umýváme ruce před každým jídlem, po použití toalety a podobně.
(pru)

DODATEK
Salmonelóza se léčí hlavně dietou a zavodněním organismu, protože průjmy odchází z těla hodně vody a minerálních látek. Antibiotika užívají pouze pacienti s jinou přidruženou chorobou, anebo s oslabeným organismem.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456330
DnesDnes192
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4237
Tento měsícTento měsíc7276

Partnerské weby

apartman banner