Tepelný úpal možná každý ve svém životě pocítil, jedná se o nemoc z přehřátí. Na rozdíl od úžehu nemusí vzniknout v důsledku působení přímých slunečních paprsků (potom hovoříme o úžehu). Někomu, zvláště dříve narozenému člověku, stačí horké a dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu, kdy se jedná o typické skleníkové prostředí. Člověk, kterého úpal postihne, se cítí celkově zesláblý, má nejistou chůzi, bo lí ho hlava, je zamlklý, přestává se potit, má horkou a suchou kůži, snížením krevního tlaku může nakonec omdlít. V těžších případech se mohou dostavit pocity zmatenosti, úzkosti, až křeče v oblasti končetin. Často se to stává při pobytu v dusné místnosti, při jízdě přeplněným dopravním prostředkem.
První pomoc při úpalu spočívá v tom, že takto postiženého jedince přemístíme na chladné místo, do stínu, zdvihneme mu nohy asi patnáct centimetrů nad zem a podložíme je stočenou bundou nebo jiným svrškem, který máme k dispozici. Otíráme mu obličej a končetiny chladnou vodou, když je možnost, dopřejeme mu chladnou koupel ve studené vodě. Je-li postižený člověk při plném vědomí, dáme mu vypít studený nápoj, bez obsahu alkoholu či kofeinu. Preventivně mu uvolníme oděv, je-li těsně zapnutý u krku, a raději zavoláme lékařskou pomoc.

V letních vedrech jsou nejvíce ohroženi kardiaci, tedy jedinci postižení zhoršeným prokrvením v oblasti věnčitých tepen, které zásobují srdeční, neustále pracující sval. Jde o lidi, kteří trpí ischemickou chorobou srdeční, při níž myokard trpí nedokrevností a tudíž hladem po kyslíku. Nemocné srdce kardiaků se nedokáže silněji stahovat, dochází k tachykardii, k silnému bušení srdce.

Lidé, zejména ti, kteří trpí nemocemi srdce a cév, by měli v teplejších dnech hodně pít, alespoň tři litry tekutin denně a to minerální vody, bylinné čaje, ovocné a zeleninové šťávy. Krev se totiž takto naředí a je zde menší riziko vzniku krevních sraženin.
(nek)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456334
DnesDnes196
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4241
Tento měsícTento měsíc7280

Partnerské weby

apartman banner