Jde o zapařenou až silně zarudlou pokožku, která může až mokvat, kůže je rozbolavělá, bolest palčivá v místech zapářky, někdy může být i infikována bakteriemi, viry nebo kvasinkami. K nejobávanějšímu typu opruzení dochází tam, kde je v kontaktu s kůží moč člověka, z které se uvolňuje čpavek (amoniak). Pokožka a hlavně drobné oděrky se vlivem takto vzniklého čpavku horší, pálí a bolí. Nejčastější výskyt opruzených kožn ích ložisek se nacházejí v rozkroku, kolem konečníku, v podpaží a zejména dosti často u žen pod prsy. U kojenců se vyskytují opruzeniny dosti vzácně, zvláště když se dbá na osobní hygienu dítěte, časté omývání, zapařená pokožka se natírá olejíčkem a hlavně se často mění plenky.

Nejdůležitější v prevenci opruzenin je udržovat kůži neustále v suchu, pokud možno umožnit přístup čerstvého vzduchu v rizikových oblastech jejich vzniku. Když už opruzeniny vzniknou, nejlepší je ložisko omýt čistou vodou, pečlivě ho usušit a ošetřit mastí, která nepropouští vodu. Vhodné je přidat do masťového základu i dvacet kapek levandulového oleje, který nejenom příjemně voní, ale také urychleně vzniklé opruzeniny hojí. Vhodné je použít zásyp z kukuřičného škrobu. Zejména bavlněné spodní prádlo a pleny musíme důsledně vyvařovat a vymáchat, nepoužíváme průmyslově vyráběnou aviváž.

Léčba opruzených ložisek je někdy svízelná, zejména tehdy, když se opakovaně nedodržuje patřičná hygiena. Ložiska a místa, kde snadno vzniká opruzení, potíráme měsíčkovou mastí nebo heřmánkovým krémem, do kterých dáme tři kapky santalového a deset lžiček měsíčkového oleje. Do teplé koupele přidáme několik kapek levandulového oleje a půl čajové lžičky kuchyňské soli na dva litry teplé vody. To má značný uklidňující a dezinfekční účinek a povzbuzuje rychlejší růst zdravých kožních buněk. Vhodné je užívat homeopatické léky jako je Belladonna, Apis mellifica nebo Urtica urens. Lékaře vyhledáme tehdy, když je pokožka v místě podráždění zanícená, popraskaná nebo dokonce začíná hnisat a bolet. (mik)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner