Čtenářku Miroslavu ze Strakonic zajímá: „Občas tu míváte rady a tipy, lidová moudra. Třeba mi vysvětlíte, proč kdysi skákala děvčata na Nový rok přes koště a proč nám prababička, když pekla koláče, zakazovala brát do ruky smeták.“

Střípky lidové moudrosti našich předků zachované v pověrách, tradicích či

rituálech léta sbírá  ruská jasnovidka a kartářka Naděžda Iždinská. A právě ke košťatům, smetákům, ba i úklidu se jich prý vztahuje veliké množství. 

Naďa na dotaz odpověděla: „Přes koště nebo smeták skákala 1. ledna o slunce východu děvčata, která se chtěla vdát. Musela ho přeskočit devětkrát a přitom říkat – ‚Skok a skok na západ a východ, přes sever a jih, přímo pod nevěstin věnec.‘  A když se v domě pekl chléb nebo koláče, nesmělo se v tu dobu nic zametat, protože by se tak vymetl dostatek z domu.“

V souvislosti s košťaty nám Naďa nabídla i několik dalších rad a „receptů“ k zajištění blahobytu a štěstí, o něž se s vámi podělíme:

+ Když uklízíte byt, nikdy nepoužívejte dva smetáky nebo mopy. Rozhazuje to peníze.  Pokud s jedním úklid začnete, také ho s ním dokončete.

+ Dvakrát ročně, na zimní a letní slunovrat, si udělejte rituál pro blahobyt  a bohatství. Je celkem jednoduchý. Začněte s úklidem od pravého rohu vchodových dveří. Všechno smetí nameťte na papír nebo karton z krabice a i se smetákem pak vyneste  do popelnice. Umyjte si ruce, vezměte čistý papír, nasypte na něj rýži nebo pšenici a hrst mincí. To vše následně vmeťte novým smetákem přes práh do bytu.

+ Chcete-li odehnat neúspěch či uřknutí, kupte nové koště a omeťte s ním svůj byt nebo dům.  Začněte u vchodových dveří a postupujte ve směru hodinových ručiček. Třikrát si přitom řekněte: „Spolu s tím nechť odejdou moje neštěstí a neúspěchy.“  Potom koště doneste na rozcestí a nechte ho tam ležet. Domů se vraťte jinou cestou a nikde se neotáčejte ani nezastavujte, s nikým nemluvte. Nejvhodnější je pro tento rituál novoluní a čas půlnoční.

+ Když chcete výhodně prodat nemovitost, ve tři hodiny ráno zašeptejte: „Tak jako já smetí vymetám, tak k sobě kupce přivolám.  První přijede, druhý přijde a třetí koupí. Amen.“ Při ranním rozbřesku začněte vše ometat směrem ke dveřím. To opakujte tři dny po sobě.

+ Chcete ukončit vztah nebo se zbavit člověka, který vás svou láskou obtěžuje? Kdysi se k tomu používala stará březová košťata. Pokud nějaké takové máte, tedy z něj vezměte několik proutků a nadrobno je nasekejte. Kousky pak hoďte mezi sebe a dotyčného a řekněte: „Jako ty proutky už nejsou pohromadě, tak my spolu už dál nebudeme. Na různých místech budeme žít a po sobě nebudeme toužit.“ Pro stejný účel ale můžete také třeba zapálit dvě šedé svíčky. Na papír napište jméno své a dotyčné soby. Papír pak rozdělte na dvě části tak, aby na každé zůstalo jedno jméno. Oba papíry spalte, každý plamenem jedné z hořících svíček. Popel z každého kusu vezměte do jedné ruky, vyjděte ven a rozfoukejte ho na různé strany. Symbolicky je ještě potřeba zamést místo, kde jste popel rozfoukali.

+ Abyste neměli moc návštěv, zato dostatek peněz, zavěste na stěnu koště štětinami vzhůru.

+ Nikdy nepalte staré koště nebo smeták doma v krbu či kamnech, jinak budou vaši domácnost provázet nepříjemnosti a hádky.

(cul)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506730
DnesDnes569
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden569
Tento měsícTento měsíc18076

Partnerské weby

apartman banner