Kaštan pomůže cévám

Plody kaštanu koňského (jírovec maďal) jsou zdrojem saponinu aescinu, tříslovin a flavonoidních glykosidů. Tyto složky se podílí na zvyšování pružnosti cévních stěn a zlepšují proudění krve. Výtažky z kaštanu jsou proto

častou součástí přípravků na potíže s křečovými žilami.

Proti zácpě lněné semínko

Pokud trpíte zácpou a nechcete do sebe dostávat další chemii, vyzkoušejte docela obyčejná lněná semínka. Přinášejí opravdu úlevu. Nejlepší je, pokud se na noc namočí do studené vody a pak se umelou třeba v kávovém mlýnku. Lněná semínka jsou navíc bohatá na esenciální mastné omega-3 mastné kyseliny, takže zlepšují imunitu organismu, mají příznivé účinky při menopauze a také preventivně působí proti rakovině prsu.

Kostival nejen na kosti

Už samotný název bylinky napovídá, k čemu dobře poslouží. Byla oblíbená u ranhojičů a bylinářek, kteří ji používali při léčbě zlomenin, naraženin, pohmožděnin. Síla je ukrytá v kořenu, který se sbírá na podzim ve vlhkých půdách, na loukách v blízkosti vod. Podle potřeby se používá čerstvý nebo sušený. Kostivalové mazání přináší úlevu při artróze, bolestech kloubů a páteře. Pomáhá i při namožení a pohmoždění svalů po cvičení nebo pádu. Průmyslově se vyrábí kostivalové krémy a masti, které se dají koupit v lékárně. Na obklady se používá strouhaný kořen v sádle.

Brusinky pro močové cesty

Malé červené bobulky ukrývají mnoho zdraví prospěšných látek, které účinně potlačují infekce močových cest. Brání bakteriím, aby se uchycovaly na stěnách močového měchýře či močové trubice. Brusinky jsou výbornou prevencí při opakovaných zánětech.

Křen jako přírodní antibiotikum

Kořen křene je jedním z nejúčinnějších prostředků na rozpuštění hlenů v těle. Pokud kořen pomeleme, nebo ještě lépe najemno nastrouháme, dostaneme vysoce účinný prostředek k „protažení“ nosních dutin. Křen vzbuzuje také chuť k jídlu a podporuje vylučování zažívacích šťáv. Působí výrazně antibakteriálně, takže funguje vlastně i jako přírodní antibiotikum. Dále napomáhá rozšiřování cév a podporuje tvorbu vitaminu B 1.

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729089
DnesDnes440
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden967
Tento měsícTento měsíc18401

Partnerské weby

apartman banner