Thomas Alva Edison byl přesvědčený, že smrtí naše existence nekončí. Pevně věřil tomu, že život v nějaké podobě pokračuje stále a že je tím pádem nezničitelný.

Jeho nalezený deník vyjevil zcela zásadní věc, která byla dlouho utajena. A sice

to, že se pokoušel sestrojit přístroj, jenž by uměl navázat spojení s jiným světem. Úspěšný nejspíš nebyl, ale jak je známo z naší moderní doby, nebylo to ani potřeba.

Hlasy mrtvých lze nejen nahrát na zcela obyčejný diktafon, ale sami zemřelí se s námi pokoušejí navázat spojení třeba pomocí telefonu. Nutno podotknout, že moderní technika obecně slouží nyní jak jedincům, tak celým skupinám k zachycení důkazů o existenci světa mrtvých. Tzv. EVP (Elektronic Voice Phenomena), tedy záznamů hlasů mrtvých lidí, je již bezpočet. Právě EVP se využívá na místech, kde je výskyt paranormálních jevů zaznamenán.

Komunikace přes prostředníky

Slovo médium má hned několik významů. Pochází z latiny a znamená střed nebo prostředník. Médium je tedy někdo, kdo má možnost sloužit jako jakýsi prostředník mezi naším světem a světem mrtvých.

Pan Zdeněk se se svým zážitkem nerad svěřoval, dost možná i proto, že jej dosud zpracovává jeho mozek. Médium měl totiž ve svém okolí, byla jím jeho vlastní matka. I když doma často pořádala seance hlavně pro ty, kteří se snažili se svými zemřelými spojit, pan Zdeněk byl stále skeptický. Považoval její jednání za bláznovství a nechtěl s tím mít nic společného. Seancí se tedy nezúčastňoval.

Jednou mu to ale přece jen nedalo. Požádal svoji matku, aby mu umožnila spojení s jeho dávným kamarádem, který tragicky jako mladý zahynul. Ta souhlasila.

Byla zima, venku ležela sněhová pokrývka. Za bílého dne matka zapálila svíce, chvíli seděla u stolu, cosi odříkávala. On ji sice sledoval, ale její počínání stále nebral vážně. Pak ho matka požádala, aby se podíval z okna. Když ji poslechl, málem omdlel. Pod oknem byl jeho kamarád! Se zvednutou hlavou na něj prostě jen tak hleděl. Pan Zdeněk s obrovským leknutím od okna doslova odskočil. Na matku chvíli nevěřícně a beze slova zíral a pak se odvážil znovu podívat z okna. Kamarád už tam sice nestál, ale ve sněhu byly znatelné stopy. Vedly pouze směrem k domu.

Svůj názor tehdy změnil, dodnes ale nechápe, co se stalo.

Vyprávění je to více než zajímavé, ale je jasné, že se nejedná o ověřitelný důkaz. Plno podobných zážitků má však dnes již velká spousta lidí. Někteří dokonce i přes to, že o to vůbec nestáli.

Vědecká bádání doktora Moodyho

Způsobů, jak fenomén posmrtného života zmapovat a dát mu jasnou a nezpochybnitelnou podobu, je více. Velmi známým lékařem, který se tím fenoménem zabývá, je i Dr. Raymond Moody. Jeho knihy se staly bestsellery. Nejen, že pečlivě a trpělivě shromažďoval zážitky lidí, kteří si prožili klinickou smrt a vyprávěli o svých zkušenostech, které při krátkém přechodu na druhý břeh zažili, ale šel ještě dál. Vymyslel způsob, jak se lidé mohou spojit se svými zemřelými.

Kóje se zrcadly, kam tyto lidi umisťoval a dával jim pokyny, jak získat kontakt, nejenže fungovaly, ale mohl tak zdokumentovat i vlastní zážitky.

Ve své autobiografii Paranormální svět se doktor Moody svěřuje s nemocí, díky které mu byl takový zážitek umožněn. „Již nepochybuji, vím, že smrtí nic nekončí.“ To jsou jeho slova.

Konkrétní zážitek

S konkrétním zážitkem se svěřil i náš přední psychiatr Stanislav Grof, mimochodem autor metody holotropního dýchání. „Při jedné technice, kdy jsem sám měl možnost se spojit s druhým světem, mě navštívil mladý muž. Chtěl po mně, abych sdělil jeho rodině, že je v pořádku, že se o něj nemusí bát. Zároveň mi nadiktoval telefonní číslo, na které mám zavolat. Řekl mi i své jméno. Později jsem na číslo opravdu zavolal. Telefon zvedla nějaká paní. Zeptal jsem se jí, zda mohu mluvit s Jaroslavem. S pláčem mi oznámila, že před nějakou dobou zemřel…“

Jednou jistě budeme vědět všichni, zda se máme těšit na jiný svět, nebo na naprostou nicotu. Pravdou ale je, že lidské tělo disponuje energií, která se dle fyzikálních zákonů nikam neztrácí. Jen změní svoji podobu. Tuto skutečnost popřít nelze.

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522179
DnesDnes528
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1281
Tento měsícTento měsíc13947

Partnerské weby

apartman banner