Musíte často navštěvovat toaletu? Pokud se při močení dostaví nepříjemné řezání, bolesti, případně zvýšená teplota a výtok, půjde s největší pravděpodobností o zánět močového měchýře. Co s tím?

Špatná hygiena. Až devadesát procent zánětů močových cest způsobuje

bakterie Escherichia coli. Jedinou obranou je dostatečná hygiena, to znamená otírání a omývání po stolici zásadně zpředu dozadu. Nic se však nemá přehánět, a to ani s hygienou. Nadbytečné mytí může vést k dráždění kůže a sliznic, což je činí méně odolnými. Z toaletních papírů je vhodnější volit neparfemované, důležitá je i častá výměna menstruačních  pomůcek.

Jídelníček. Při oslabeném močovém měchýři je dobré do stravy zařadit některé potraviny, jako jsou česnek, cibule, pohanka, hrách, brokolice, petržel, celer, zelí. Prospěšnou mikrofloru pomáhají obnovovat zakysané neslazené mléčné výrobky, kysané nápoje, jogurty. K nevhodným potravinám, které množení bakterií v močovém měchýři podporují, patří obecně cukr, bonbony, sušenky, čokoláda. Nelze doporučit ani kávu, šumivé nápoje, alkohol, pálivá a kořeněná jídla, jež zvyšují prokrvení dolních močových cest, čímž podporují vznik infekce.

Bylinky uleví. Při onemocnění močových cest se doporučuje hodně pít. Koncentrovaná moč dráždí močové cesty, má obvykle kyselé pH, a tak může být ideální pro rozvoj bakteriální infekce. Základem pitného režimu by měla být obyčejná voda, slabé čaje, z bylinných lze doporučit heřmánkový, šípkový, meduňkový, čaj z měsíčku. Koncentraci bakterií a dráždivých látek v moči zeslabují fenyklový, šalvějový a také čaj z medvědice lékařské.

Prevence. Předcházet potížím s močovým měchýřem lze pravidelným vyprazdňováním, neboť častým močením lze napomoci vyplavovat bakterie a omezit šanci na jejich množení. Je třeba vyvarovat se chladu, mít, jak se říká, nohy v teple. Důležitá je také osobní hygiena po sexu.               

(pru)

DODATEK

Zánětu močových cest lze předcházet i vhodným spodním prádlem, které by mělo být z přírodních, prodyšných materiálů. Kalhotky typu tanga mohou být potenciálním spouštěčem infekce.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729075
DnesDnes426
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden953
Tento měsícTento měsíc18387

Partnerské weby

apartman banner