Mezi pitoreskní přízemní zástavbou pavučiny rázovitých uliček zapuštěných do členitého terénu za náměstím v Brandýse nad Labem nápadně vyčnívá jeden domek. Ač se velikostí příliš neliší od okolí, renesanční výzdobou bočních stěn je naopak velmi

výjimečný.

Netradiční katovna

Proto na sebe rychle strhne pozornost, především svými úhlednými psaníčkovými sgrafity, které by se spíše hodily k nějaké honosné rezidenci zámožného měšťana, bohatého šlechtice nebo důležitého rychtáře. Tady si ale neužívaly rozkoší žádné vyšňořené dámy, bydlel tu totiž městský kat. A jeho kontroverzní řemeslo ostatním ctihodným obyvatelům dvakrát nevonělo. Proto obvykle katův domek stával stranou. Avšak brandýská katovna se atypicky nachází uvnitř městského jádra.

Brandýs nad Labem se původně vyvíjel okolo dvou historických center a katovna primárně ležela v proluce mezi nimi. Takže doopravdy stála stranou. Později však obě centra navzájem splynula.

Za vlády Marie Terezie pozbyl Brandýs nad Labem hrdelní právo. Novým nájemníkem katovny se stal další ze skupiny ocejchovaných, a to městský pohodný čili ras. Už během předminulého století začala katovna rychle chátrat. Nicméně v 60. letech minulého století se budovu podařilo zachránit. Dnes tu návštěvníci najdou výstavu s názvem „Kriminalita ve městech v 16. – 18. století“.

Vynalézavé způsoby mučení

Expozice mimo jiné přibližuje zajímavé taje i úskalí katovského řemesla. Například skutečnost, že pokud se katovi výkon popravy úspěšně nezdařil, tak odsouzený mohl obdržet milost. Vysvobození pro něj také znamenala nabídka k sňatku.

Lze se tu dozvědět poměrně mrazivá fakta o životě našich předků. Ti byli ve způsobech poprav, trýznění a tortury obviněných i odsouzených velice vynalézaví a rafinovaně kreativní. Třeba proces označený romanticky znějícím názvem „světlé trápení“, znamenal bolestivé opalování boků hořícími svícemi.

Trest za neřádné obcování

Za zmínku určitě stojí případ dvojice poddaných – Bartoloměje Lelka a Máři Ondřejové. Oba hříšníci byli usvědčeni z neřádného (nemanželského) obcování. Bartoloměj dopadl ještě dobře - nějaký čas strávil o chlebu a vodě v místní šatlavě, zaplatil pokutu církvi a pak musel o mších stát v kostele se svící v ruce. Zato chlípná Mářa se prvně dočkala vězení, pak pranýře a nakonec vypovězení z panství.

Daleko horší pocity zanechává zákeřná loupežná vražda spáchaná dvěma známými brandýskými vykuky. Paradoxně oba vrazi unikli hrdelnímu trestu, jelikož se dohodli na odškodném se vdovou oběti.

Úplně bizarní atmosféra prostupuje příběh, kdy brandýský kat zastřelil rasa z Lysé nad Labem. Vdova po rasovi se marně snažila získat spravedlnost, zatímco brandýský kat se jí vesele posmíval. Za mistra popravčího se zaručili významní příslušníci brandýské společnosti. To proto, že se kati skvěle uplatňovali při léčbě zlomenin u lidí i hospodářských zvířat. A kat ve vězení byl tím pádem místním zcela k ničemu. Jak je vidět, našim předkům nebyla protekce dvakrát cizí a právo občas umlčeli „vyššími zájmy“.

Jakub Hloušek

Foto: Pixbay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504754
DnesDnes386
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3006
Tento měsícTento měsíc16100

Partnerské weby

apartman banner