Už mnoho návštěvníků na vlastní kůži poznalo zákeřná úskalí vinorodého kraje kolem Mutěnic a Dubňan na Hodonínsku. Tentokrát vinné sklípky raději vynecháme a podíváme se na zajímavé místo, kde znovu vyladíme toky životodárné

energie.

Překvapivý meditační areál

Tady protíná oblast nedávno zbudovaná cyklotrasa Mutěnka, která využívá těleso zrušené železniční tratě z Kyjova do Mutěnic. A Dubňan se dotkne v jejich místní části Jarohněvicích. Těsně před počátkem vesnice ale vzbudí pozornost sympatický meditační areál Kamenná brána. I běžného laika určitě nečekaně překvapí vysoké menhiry a další objekty uceleného a zcela přesně koncipovaného souboru. Kamenná brána je pádným důvodem ke krátké pauze na zeleném trávníku během túry, případně k občerstvení pod útulným přístřeškem.

A jestliže se řadíte mimo okruh vyznavačů pohybu v sedle bicyklu, tak se sem snadno dostanete pěšky od blízkých autobusových zastávek. Cestu vám spolehlivě ukážou směrovky.

Znovuzrození skrze spirály labyrintu

Celý komplex vychází z posvátných areálů, které lidstvo doprovázejí od počátku jeho vývoje. Obsahuje tři vnitřní části. V prvním labyrintu se od menšího vstupního menhiru putováním spirálami dostanete k centrálnímu vysokému menhiru. Ten symbolizuje lidskou pokoru vůči ostatním tvorům, přírodě, lidem, avšak především vůči sobě. I druhý podcelek je zastoupen dvojicí menhirů, které zosobňují provázání muže se ženou. Poslední vyvýšené části dominuje takzvaný průchodový portál, čili kamenná brána na vrcholu kruhového návrší. Úpatí brány pak vroubí dvě soustředné kružnice vždy složené z dvanácti léčivých kamenů. Zde pod klenbou brány se s námi loučí minulost a my změněni vcházíme do nové etapy našeho bytí, našeho poslání, naší životní dráhy. Soubor pak rozvíjejí ještě další prvky.

Nejen k oslavám slunovratu

Kamenná brána mě přivítala chvíli po bouřce. Svěží vzduch plný ozonu se mísil s pronikavou vůní travin a květů. Bylo radostí brouzdat mezi vlhkými stébly a dotýkat se magických ozdravných elementů. Kolem vládl přívětivý klid a šedá clona mraků znovu uvolňovala prostor slunci.

Venkovní soubor areálu dále obohacuje meditační síň uvnitř přilehlé budovy dílenské výroby. „Během roku tady pořádáme řadu tematických akcí. Například oslavy slunovratu,“ sdělila mi spoluzakladatelka Kamenné brány.

Megality Kamenné brány ve mně zanechaly pozitivní pocity. A rovněž předvedly, jak lze nádherně proměnit bývalé rumiště se skládkou na skutečný skvost.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458046
DnesDnes477
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1172
Tento měsícTento měsíc8992

Partnerské weby

apartman banner