První zmínky a pokusy o navázání kontaktu s bytostmi ze „záhrobí“ se objevily již v 11. století před naším letopočtem ve starověké Číně (za dynastie Song). Tehdy se používala metoda „fuji“. Médium psalo písmena hůlkou do popela na podnose, a tak zaznamenávalo

vzkazy mrtvých předků. Později byly tyto praktiky v Číně zakázány, ovšem v Egyptě, antickém Řecku i Římě se nadále rozvíjely. U nás jsou nejčastěji spojovány s představou spiritistických seancí.

Historie spiritismu

Spiritismus stojí na víře v nesmrtelnost duše, která se po smrti oddělí od těla a přebývá ve světě, který je živým lidem neviditelný, neznámý. Ovšem citliví jedinci, média, mají schopnost ducha přivolat a komunikovat s ním - například pomocí úderů, automatického písma a podobně. Podle profesora Dr. Horsta Holzera touto schopností disponuje každý desátý člověk. Je lidem vrozená a nelze se ji naučit.

Spiritismus jako takový vznikl v Americe v roce 1848 v městečku Hydesville. Tam došlo opakovaně k jevům připisovaným duchovi ze záhrobí, s nímž navázaly spojení sestry Foxovy. Ze Spojených států se spiritismus rozšířil do celého světa. K nám, do Čech, se posléze dostal kolem roku 1880. Před válkou měl u nás už na 800 tisíc stoupenců. V době komunismu bylo toto hnutí potlačováno, později opět vznikaly malé spiritistické kroužky.

Od stolečků k tabulkám

V rámci komunikace s duchy se nejprve používaly pohybující se stolečky, později se ujaly tabulky či desky s názvem Ouija (u nás se jim však původně říkávalo Spiritoskop). Pojmenování je prý odvozeno z francouzského slova oui a německého ja. První takové magické desky začaly vznikat kolem roku 1890. Kdo byl jejich vynálezcem, to se však s jistotou neví, majitelů patentů bylo více. Autorství bývá nejčastěji připisováno Elijahu Bondovi či Williamu Fuldovi. Bond byl skálopevně přesvědčen, že s duchy komunikovat lze a deska Ouija může kontakt s nimi zjednodušit a urychlit. Fuld si rovnou postavil továrnu a produkoval magické desky ve velkém. Udělal z nich společenskou záležitost, hru. Každopádně desky Ouija už tenkrát obsahovaly všechna písmena abecedy, číslice od 0 do 9 a možnosti ANO a NE a na některých bylo uvedeno i dvanáct měsíců roku. Jejich nedílnou součástí byla také trojúhelníková destička, později ukazovátko či planžeta, na kterou se pokládaly prsty média či všech účastníků seance. Ukazovala písmena a číslice při komunikaci s duchem či jinou entitou, která byla přivolána. Popularita magických desek silně vzrostla po I. světové válce. Zoufalí pozůstalí se chtěli spojit se stovkami blízkých, kteří přišli o život.

Opatrnost je na místě

Před třemi lety začal zájem o tabulky Ouija opět prudce narůstat. Ovšem kněží, exorcisté a mnozí ezoterici varovně zvedají prst. Lehkovážné experimentování v této oblasti může být nebezpečné a je jedno, zda věříte, že komunikujete s duchy, nebo se opíráte o poznatky vědecké parapsychologie a berete sdělení desky jako projevy neznámých psychických sil. Odborníci rozhodně doporučují zachovávat jistá pravidla. Dochází totiž k uvolňování neznámých sil, které se mohou vymknout kontrole a neopatrným jednáním může dojít k poškození psychiky média nebo přítomných osob.

Lucie Zemanová

Magickou desku Ouija si můžete objednat za velmi výhodnou cenu 199 Kč v zásilkovém obchodě Spirit na telefonním čísle 800 050 259 (v pracovních dnech) nebo prostřednictvím internetu: www.spiritobchod.cz, na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na adrese Spirit, zásilkový obchod, Ve Stromkách 10, Ústí nad Labem 400 10.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450076
DnesDnes491
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden2107
Tento měsícTento měsíc1022

Partnerské weby

apartman banner