V kuchyni se většinou používá do polévek a jako surovina, která svou výraznou chutí a pronikavou vůní osvěží pečené maso či zapékané pokrmy. Celer má však blahodárné účinky pro tělo, v lidovém léčitelství je považován za zázrak

přírody.

Co v něm najdeme? Obsahuje velké množství vitaminů a důležitých minerálních látek, jako jsou draslík, jód, zinek, vápník a chrom. Je bohatým zdrojem vitaminů skupiny B, vitaminu A, K, E a C. Díky tomu se celer započítává mezi rostliny s protinádorovým vlivem a jako zelenina posilující imunitní systém.

Účinná je čerstvá šťáva. Celerové silice pomáhají s rozpouštěním hlenu a zároveň dezinfikují sliznice, blahodárně působí při onemocnění dýchacích cest. Celer je vhodným doplňkem při nachlazení, pokud je konzumován v syrovém stavu. Nejúčinnější je při léčbě šťáva z čerstvého celeru, která obsahuje velké množství éterických dezinfekčních látek.

Přírodní diuretikum. Celer působí močopudně. Je známý jako přírodní diuretikum, tedy prostředek, který podporuje tvorbu moče, a tak čistí pohybový aparát, rozpouští nežádoucí škodliviny a pomáhá je odplavovat z těla. Je proto velkým pomocníkem při léčbě pohybového aparátu, při revmatismu, dně a artritidě. Pravidelné pití celerové šťávy může kloubům ulevit.

Vitaminová bomba. Celerová šťáva nejen zažene žízeň, ale nepochybně má pozitivní vliv na posílení zdraví. Doporučuje se na zlepšení psychické kondice, zvláště v období nadměrného stresu, duševního vyčerpání, při depresi. Celerovou šťávu by měli pravidelně pít lidé, kteří potřebují snížit hladinu krevního cukru, s vysokým krevním tlakem. Přírodním lékem může být pro pacienty trpící žaludečními vředy, působí proti pálení žáhy, postaví na nohy po nadměrném požití alkoholu.

Muži a celer. Možná to nevíte, ale odpradávna je celer považován za prostředek zvyšující potenci. Už v Egyptě se vědělo o přímo zázračných afrodiziakálních účincích celeru na zdraví mužů. Nejenže pomáhá silnějšímu pohlaví v souvislosti s plodností, ale zároveň působí v intimních chvílích povzbudivě. Pokud chcete probudit v muži větší chuť na sex, zařazujte do jídelníčku více jídel s celerem.

Čarování s listy. Naši předci využívali v domácí medicíně i celerové listy. Rozmačkané nebo pomleté a rozmíchané s kouskem másla je přikládali na hnisající rány a jizvy, léčili s nimi nejrůznější kožní onemocnění a dermatitidy.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451963
DnesDnes440
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3994
Tento měsícTento měsíc2909

Partnerské weby

apartman banner