0841jakProč se tvoří zubní kaz? Při každém jídle, především při konzumaci sladkostí, vznikají v ústech kvasné kyseliny a tím i kyselé prostředí. Tato kyselost pak může způsobit vyplavování vápníku ze zubní skloviny. Celý tento proces je ještě umocněn bakteriemi, které

žijí v měkkých povlacích zubů, tzv. plaku. Na vzniku zubního kazu se však nepodílí pouze mlsání bonbonů či čokolády, ale celá řada dalších faktorů. Patří mezi ně nedostatečná hygiena ústní dutiny, nezdravá výživa, genetická dispozice ke kazivosti, brát v úvahu je třeba i tvar a postavení zubů. Například odhalené krčky zubů nabízejí vhodné plochy ke vzniku zubního kazu. Málokdo si ale uvědomuje, jak je nebezpečný. Pokud jsou poškozená místa včas ošetřena, žádné nebezpečí nehrozí, ovšem u lidí, kteří se chovají ke svému chrupu nezodpovědně, může docházet k závažnému poškození zdraví, například k srdečním chorobám. Pro krásný úsměv a zdravou ústní dutinu je důležitá prevence. Většina lidí se zubařskému křeslu vyhýbá jako čert kříži, ale jen pravidelná preventivní prohlídka zabrání vzniku zubního kazu, ochrání citlivé dásně, zbaví nánosu zubního kamene či nevzhledných povlaků od kávy, čaje či cigaret. Důsledná péče o chrup zahrnuje správné čištění zubů speciální technikou, používání vhodného kartáčku a zubní pasty. Podle odborníků je ideální započít hygienu ústní dutiny s pomocí dentální nitě ještě před čištěním zubů kartáčkem, neboť se tak odstraní mezizubní prostor od zbytků jídla. Následovat by měla očista mezizubním kartáčkem, který umožní dostat se do nepřístupných míst. Někdo se nechává při výběru zubního kartáčku ovlivnit pěkným obalem, barvou, cenou, reklamou, ale důležitá je kvalita. Vhodné je sáhnout po měkčím s menší hlavou a s rovnými, vlákny. Možná to nevíte, ale k výměně zubního kartáčku by mělo dojít vždy po dvou až třech měsících používání. Po nemoci, v případě nachlazení, chřipky, angíny a podobně, je třeba kartáček vždy vyměnit za nový, protože po každém čištění zubů na něm zůstávají bakterie.

(se)

DODATEK

Ústní vodu nelze považovat za náhradu zubní pasty. Zabraňuje usazování zubního plaku a množení bakterií, ale je třeba ji použít až po kompletním vyčištění zubů.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451025
DnesDnes122
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3056
Tento měsícTento měsíc1971

Partnerské weby

apartman banner