2841cesty 1Umění bylo jeho životem a jak říkal už Leonardo da Vinci, to jeho nezemřelo s ním. Miroslav Sylla byl jedním z nejvšestrannějších umělců polabského regionu. Když se 15. ledna 1887 v rodině učitele a pozdějšího ředitele školy v

 Kostelci nad Labem Josefa Sylly narodil malý chlapec, nikdo asi ještě netušil, jakým způsobem promluví do výtvarného umění zdejšího regionu. A nejen jeho.

Nadějného studenta učil i Josef Lada

Vystudoval reálku v Praze, v letech 1904 - 1905 navštěvoval večerní kurz figurálního kreslení u profesora Alexandra Jakesche, poté školu malíře V. Županského. Pak vstoupil na uměleckoprůmyslovou školu a postupně se učil u profesora Jana Preislera, Jana Kotěry, Jana Zrzavého nebo u Josefa Lady. Navštěvoval též přednášky o architektuře na ČVUT v Praze. Miroslav se ale krátce po studiích rozhodl ochutnat prostředí jiných krajin a podnikl studijní cestu po Evropě. Ovšem pak přišla I. světová válka a následná cesta do severní Itálie. Ne však za vzděláním, ale na frontu. Když se po válce Miroslav Sylla vrátil do vlasti, vyučoval na gymnáziu ve Skalici na Slovensku. Stal se členem Umělecké besedy slovenské i české.

Ezoterické Sursum

V roce 1939 však musel Slovensko opustit a vrátil se do rodného Kostelce. Zde po sobě zanechal dodnes hmatatelné památky – malovaná okna v kostele sv. Víta či obraz Madony v kostele sv. Martina. Byl členem spolku výtvarných umělců Marold a skupiny Sursum, s nimiž vystavoval. Za zmínku stojí, že všichni členové uměleckého sdružení Sursum (z latinského sursum corda – vzhůru srdce) došli ke svébytné podobě vizionářství a mysticismu a později působili nejen na ostatní umělce, ale i širší veřejnost. Ve 30. letech minulého století byl totiž v Československu velký zájem o ezoterické nauky a hermetismus. Důvodem podle všeho byla existenční nejistota a strach z války.

2841cesty 2Rodina plná umělců

Miroslav Sylla se zabýval především kresbou krajiny a lidových motivů, grafikou, malbou náboženských či symbolických figurálních kompozic, portrétů nebo prací pro architekturu. Inspiraci čerpal v křesťanské mystice a hermetických naukách. Miroslav byl manželem malířky Svatavy Syllové, jeho sestra Marie byla zase manželkou majitele hudební školy v Brandýse nad Labem Emila Stolze – synovce operní pěvkyně Terezy Stolzové. Umělecké zaměření tak bylo spjato s celou rodinou. Miroslav Sylla zemřel 10. listopadu 1979, spolu se svou manželkou je pochován na hřbitově v Kostelci nad Labem.

Jaroslav Svoboda

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729181
DnesDnes81
VčeraVčera451
Tento týdenTento týden1059
Tento měsícTento měsíc18493

Partnerské weby

apartman banner