0744desive 1Prakticky na dohled od mas zaplavujících turisticky populární Benátky leží tajemný, hrůzu nahánějící, opuštěný ostrov Poveglio s temnou a krvavou minulostí, plnou smrti a bolesti. Místo se poprvé zapsalo do historie v roce 421, kdy se stalo útočištěm lidí z Padovy

před invazí germánských barbarů. Naopak v roce 1379 museli z ostrova lidé prchat, když na Benátky a okolní lagunu zaútočila flotila janovské konkurence. Ostrov pak zůstal skoro 400 let opuštěný, i když v roce 1645 u jeho pobřeží benátská vláda postavila zvláštní osmihrannou pevnost (mimochodem, zachovanou dodnes).

Duše nenalézají klid

V roce 1776 se ostrov stal kontrolním místem pro zboží a lidi, kteří připlouvali do Benátek. Bohužel, v roce 1793 se na dvou lodích objevil dýmějový mor, a tak se z Poveglia stala dočasná nemocnice (lazaret), kam byli infikovaní touto - ve své době nevyléčitelnou - nemocí sváženi. A to i z Benátek. Místní legenda proto mluví o tom, že na ostrově se zjevují duše těchto zemřelých, kteří nedojdou svého pokoje do té doby, dokud nebudou jejich ostatky pohřbeny ve vysvěcené půdě na hřbitovech v Benátkách, odkud za živa pocházeli.

Experimenty sadistického lékaře

Status lazaretu pro beznadějné případy potvrdil v roce 1805 Napoleon, který ovšem dal o rok později zničit tehdy už 700 let starý kostel San Vitale. Z jeho zvonice udělal maják, kam se chodilo sloužit za trest. Morový špitál na ostrově skončil až v roce 1814, ale ještě o 100 let později zde fungovala karanténní stanice. Za tu dobu skončily v hromadných morových hrobech a jámách možná až statisíce nešťastníků. Strašné prokletí Poveglia tím ale neskončilo. V roce 1922 byly stávající budovy přeměněny na azyl pro šílence a pravděpodobně také vězení pro nejtěžší zločince (podobně jako Alcatraz v USA). V Benátkách dodnes věří tomu, že zde za vlády fašistického diktátora Mussoliniho experimentoval italský šéflékař blázince (stejně jako němečtí a rakouští lékaři na okupovaných územích) s pacienty pomocí neobyčejně brutálních praktik. Například surově vykonávanými lobotomiemi apod. Nakonec se sám zbláznil a skončil svůj život skokem z ochozu majáku. Jeho poslední slova byla, že ho pronásledují duchové nebožáků, kteří zemřeli při jeho krutých experimentech. Od té doby se ostrov považoval za jedno z nejstrašidelnějších míst na Zemi.

Prokleté místo

Poslední lidé z Poveglia odešli kolem roku 1970, ale dodnes se na ostrově, kam se není možné oficiálně z Benátek dostat (místní lidé se mu stále vyhýbají jako prokletému místu), se zachovaly v bujné vegetaci zbytky kostela, nemocnice, azylové budovy, zvonice a administrativních budov pro zaměstnance. Nejviditelnější stavbou na Povegliu je zvonice ze 12. století, patřící ke kostelu San Vitale, zbořeného Napoleonem v roce 1806. Kulisy ostrova posloužily jako zdroj inspirace pro některé spisovatele science-fiction a žánru hororů nebo si zahrály i v několika filmech s katastrofickými a „zombie“ scénáři.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524122
DnesDnes238
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3224
Tento měsícTento měsíc15890

Partnerské weby

apartman banner