Asi vás překvapí, že to, zda vás postihne infarkt, mrtvice nebo poškození cév, je pravděpodobně nejvíce ovlivňováno způsobem, jakým se vám sráží krev. Je tvrdou realitou, že tvorbou krevních sraženin jsme ohroženi téměř všichni. Přesáhne-li množství nerozpustné bílkoviny fibronogenu v organismu přípustnou normu, vznikají v krvi takřka smrtelně nebezpečné sraženiny - trombózy. Ty mohou blo kovat cévy a vést k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

Výživa může mít na kvalitu naší krve výrazný vliv. V průběhu let se mnozí badatelé soustředili na výzkum účinků česneku na krev a dokázali, že snižuje krevní tlak a potlačuje vytváření krevních sraženin. Česnek obsahuje účinné látky (například ajoen), které pomáhají udržovat krev „řídkou“, to znamená, že snižují krevní srážlivost. Česnek také zlepšuje zažívání, stimuluje činnost jater, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a bojuje proti nemocem z nachlazení.

Obdobný léčivý účinek má i cibule. Cenné látky zabraňují shlukování destiček a urychlují rozpouštění sraženin. V boji proti sraženinám jsou důležité i tučné ryby s vysokým obsahem mastných kyselin typu omega-3. Chcete-li si zachovat cévy bez nebezpečných sraženin, používejte koření. Bylo zjištěno, že hřebíček, zázvor, kmín a kurkuma brzdí shlukování krevních destiček. Jako preventivní počin proti smrtícím krevním sraženinám je nezbytné zvýšení příjmu zeleniny (hlavně paprik, mrkve, zelené listové zeleniny), ovoce (zejména jablek, citrusových plodů, ananasu), luštěnin a obilovin. Pití vína, zejména červeného, má schopnost zabraňovat vzniku sraženin a chrání tím naše srdce. Ale pití vyšších dávek vína a dalšího alkoholu může ke srážení krve a poškození oběhového systému naopak přispět.
(jam)

DODATEK
Ke vzniku trombózy jsou náchylnější kuřáci, obézní lidé a diabetici. Zvýšenou tendenci ke srážení krve mají ženy starší 35 let, které užívají hormonální antikoncepci, zejména pokud kouří.

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458044
DnesDnes475
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1170
Tento měsícTento měsíc8990

Partnerské weby

apartman banner