Mhouříte oči, abyste lépe viděli do dálky? Krátkozrakost je jedním z nejčastějších očních onemocnění, touto vadou trpí až třicet procent populace. Řešením jsou brýle, kontaktní čočky nebo laserová operace. Ta je z hlediska celkových nákladů v součtu jednoznačně nejvýhodnějším a navíc komfortním řešením. Lidé, kteří odstranění dioptrií laserem absolvovali, se vzácně shodují v tom, že je to nejlepší investice v životě.
„Ne každý je vhodným kandidátem k provedení laserového zákroku,“ reaguje MUDr. Petr Novák z pražského Refrakčního centra. „Zájemci musí nejprve podstoupit zevrubné vyšetření a pohovor s lékařem. Existují totiž patologické stavy oka, u kterých zákrok není možné provádět. Dalšími důležitými kritérii jsou i věk a celkový zdravotní stav pacienta, onemocnění, se kterými se léčí, a léky, co musí užívat. To vše by mohlo hojení rohovky po zákroku modifikovat či komplikovat.“
Jak takový zákrok probíhá? Vlastní laserový zákrok je otázkou několika desítek sekund, celá operace trvá přibližně patnáct až dvacet minut. Vše je prováděno při vědomí pacienta. Nejprve jsou aplikovány kapky pro znecitlivění oka, víčka jsou následně fixována rozvěračem, takže obavy z mrknutí v nepravou chvíli jsou zbytečné. Řasy a okolí oka je kryto sterilní fólií. Pacient při operaci necítí žádnou bolest, jeho úkolem je jen klidně ležet a sledovat fixační bod (blikající červený bod asi dvacet centimetrů před okem). Poloha oka je v průběhu operace monitorována automatickým systémem, který při drobných pohybech upravuje směs laserových pulsů, a zabraňuje tak jejich nežádoucímu vychýlení. Průběh zákroku je sledován přes mikroskop operatérem, který může v každém okamžiku proces přerušit.
Zraková rehabilitace trvá zpravidla jen několik hodin, velmi rychlý a bezbolestný průběh hojení umožňuje návrat k běžným aktivitám už druhý den po operaci.
(vos)

DODATEK
V prvních dnech po operaci je třeba se vyvarovat kontaktním sportům, koupání na koupalištích, v sauně, sóláriu, pobytu v prašném a zakouřeném prostředí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455485
DnesDnes64
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3392
Tento měsícTento měsíc6431

Partnerské weby

apartman banner