Křečové žíly trápí až polovinu populace. Někdy je lze stěží nahmatat, protože jsou úplně schované, jindy se projevují jako zřetelné modré žilky nebo metličky pod kůží. Za vznikem křečových žil stojí často nadváha a nedostatek pohybu. Riziko onemocnění stoupá, jestliže během dne dlouho stojíme nebo sedíme, ale také nesprávná poloha nohou, kdy se při sezení pokládá jedna noha přes druhou. Jak se vyhnout křečovým žilám?
Strava. Jestliže vás trápí otoky a bolesti nohou, objevili jste jisté změny na nohou, které tam dříve nebyly, snažte se změnit jídelníček. Vyhýbejte se konzervovaným a průmyslově vyráběným potravinám, smaženému jídlu. Ideální je jídelní lístek obohatit o citrusové plody, pohanku, luštěniny, česnek, cibuli, naturální rýži, celozrnné těstoviny a pečivo, ořechy. Důležitý je také pitný režim. Cílem je předcházet nadváze, která žilní systém zatěžuje, přispívá k vyššímu riziku vzniku křečových žil.
Co na unavené nohy?
Nenoste podkolenky a ponožky, které mají příliš těsný lem, protože ztěžují průtok krve. Dobré není ani těsné oblečení, jež brání přirozené cirkulaci krve. Vyhněte se obuvi s vysokými podpatky nebo bez podpatků. Odpočívejte s nohama ve zvýšené poloze. Vhodné nejsou horké koupele, pobyt v sauně, neboť tyto procedury přispívají k zpomalení krevního oběhu. K zdravým nohám významně přispívá pravidelný pohyb. Neprovozujte ale rychlé sporty, jako jsou například squash, tenis, aerobik, fotbal, sjezdové lyžování. Nejvhodnější jsou takové, při nichž nedochází k nadměrným otřesům či rozšiřování žil a následnému zpomalení žilního návratu. Ideální je například běh, cyklistika, chůze, plavání. Unaveným nohám dělá dobře běhání bosýma nohama po písku. Jestliže máte sedavé zaměstnání, snažte si během pracovní doby dělat kratší přestávky, věnujte se jednoduchým cvikům, při nichž nohy procvičte.
Bylinky
Naši předci doporučovali léčebné koupele, kdy je vhodné střídat teplou a studenou sprchu po třech minutách alespoň pětkrát za sebou. Na bolavé žíly je dobré na noc přikládat obklad z nastrouhaného kořene kostivalu či měsíčku lékařského. Z čajů je vhodný vývar z pohankových otrub, nebo vývar z květu jírovce koňského. Alternativní medicína doporučuje natírání křečových žil jablečným octem, jako koření co nejčastěji používat čerstvý zázvor. Cévy posilují borůvky, brusinky, černý rybíz, ale také zelený čaj. Ke zlepšení průtoku krve přispívá i časté pojídání melounu.
(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner