Pokud máte rádi ostružiny, budete po přečtení následujících řádků nadšeni. Podle legendy vznikl ostružiník z krve, kterou bohové prolili v boji s Titány, a jeho rodové jméno Rubus je odvozeno z latinského ruber, červený. Od Hippokrata získaly ve 4. století př. n. l. využití i v medicíně a od poloviny 19. století se z lesů dostaly i do ovocných zahrad.
Pro léčebné účely se donedávna užíval výhradně list, což se změnilo, když byly na konci 20. století popsány silné ochranné a antioxidační účinku bioflavonoidů obsažených v plodech. Zatímco sušením se obsah vitamínu C lehce snižuje, antioxidační účinek zůstává zachován. Vedle řady dalších významných látek je v pecičkách plodů vláknina a přírodní salicyláty. Právě ty je předurčují k léčbě zánětů a některých forem revmatismu, stejně jako k prevenci trombóz.
Autoři knihy Svět přírodních antibiotik právem zařadili ostružiny společně s citronem a borůvkou mezi 88 nejvýznamnějších přírodních zdrojů pro prevenci a terapii virových infekcí. Šťáva nebo plody samotné se užívají při nachlazení a chrapotu, zvětšené štítné žláze, při vysokých teplotách i jako buněčná ochrana při kyslíkové terapii nebo ozonoterapii. Nálev z čerstvých ostružin a listů se užívá při žloutence 2. typu a během rekonvalescence této nemoci. Pro svoje svíravé účinky je vynikajícím kloktadlem při zánětech v krku, sliznice v ústní dutině a nosohltanu. Pravidelné užívání plodů zpomaluje stárnutí a odlehčuje metabolickému a cévnímu systému. Prof. Gary Stoner z university v Ohiu zveřejnil dokonce zprávu, že u krys krmených ostružinami se snížil výskyt nádorů tlustého střeva téměř o 80 procent.
Ostružinový likér je možné užívat preventivně při nástupu chřipkového období. Dva litry čerstvě vylisované šťávy se čtvrt hodiny mírně vaří s kouskem celé skořice, pěti hřebíčky a půl kilogramem nerafinovaného třtinového cukru. Skořice s hřebíčky se vyndá, likér se nechá zchladit, přidá se litr rumu nebo vodky a zaláhvuje.
(kj)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458312
DnesDnes108
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1438
Tento měsícTento měsíc9258

Partnerské weby

apartman banner