Dryják, kníže mezi léky sedláků, rostlina nesmrtelnosti, ruský penicilin, rostlinné antibiotikum – to jen malá ukázka lidových názvů oblíbené ingredience naší kuchyně - česneku. Římané kdysi říkali Egypťanům smraďoši, protože jím byli nasáklí, neboť ho jedli ve velkém množství. Ve starém Egyptě byl ceněn natolik, že za sedm kilogramů česneku si mohl svobodný Egypťan koupit zdravého otroka.
Česnek, sklízený právě v září, patří k nejrozšířenějším a nejstarším léčivým rostlinám na světě. Týkají se ho i různé mýty, včetně působení proti upírům. Byl nalezen dokonce i v jeskyních, obydlených už v době před 10 000 lety. Znali ho léčitelé v Japonsku, Číně nebo Tibetu, po staletí se v Asii i Evropě užíval proti moru a ještě za druhé světové války se čerstvá česneková šťáva aplikovala k ošetření zraněných. Tehdejší váleční lékaři přitom vycházeli z dávných znalostí, že účinné látky dokáží ničit choroboplodné zárodky a bakterie.
Česnekové cibulky obsahují vitaminy A, B1, B2, C a kyselinu křemičitou. Kromě toho i látky podobné pohlavním hormonům a důležité minerály selen, zinek, mangan, fosfor, jód nebo železo. Intenzivní česnekový pach způsobuje téměř půlprocentní obsah allicinu. Vzniká ze sirné aminokyseliny alliinu působením enzymu alliinázy. Uvolňuje se jen při mechanickém zpracovávání česneku, tedy krájením, drcením nebo rozmačkáváním. Jak píší autoři knihy Svět přírodních antibiotik, brání tento přírodně antibiotický komplex takřka univerzálně bujení bakterií. Studie, které porovnávaly účinek česneku s penicilinem, opakovaně prokázaly, že antibioticky působí i proti zárodkům rezistentním na penicilin.
O česneku se ví, že snižuje krevní tlak, zmenšuje riziko kornatění cév, posiluje imunitu a zabraňuje trombózám, snižuje hladinu cholesterolu. Má blahodárné účinky zejména na střevní sliznici a působí antiskleroticky, protože brání vzniku tukových a minerálních usazenin na stěnách cév.
Náš tip: pijte čerstvě vylisovanou česnekovou šťávu v mléku. Denně můžete tímhle způsobem zkonzumovat i polovičku česnekové palice, což později oceníte hlavně v chřipkovém období.
(kj)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455424
DnesDnes3
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3331
Tento měsícTento měsíc6370

Partnerské weby

apartman banner