Člověk je sám tvůrcem svého zdraví, ale mnoho lidí si to uvědomí někdy až tehdy, kdy ho potká nějaký vážný zdravotní problém. Pak se většinou ohlíží za tím, co dělal špatně, sčítá své hříchy, zlozvyky, kterými se na svém pocitu pohody a dobrého zdraví negativně podepsal. Přitom v prevenci i v léčení všelijakých neduhů se nabízejí zázračné dary přír ody. Všestranného účinku bylinek si cenili už naši předci a také moderní doba jim dává zelenou. Na každý neduh existuje bylinka. Připomeňme si některé osvědčené babské recepty rychlé pomoci.

Poštípání komárem
Natírat šťávou z kořene pampelišky.

Suchý kašel
Několik dnů užívat čaj ze záparu z majoránky. Na 3 dl vody potřebujeme malou lžičku. Pije se po jídle. Výborně účinkuje cibulový sirup. Nakrájíme tři cibule na kolečka a postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem. Nádobu přikryjeme a necháme několik hodin odstát. Šťávu, kterou cibule pustí, slijeme do skleničky a podáváme několikrát denně po lžičkách.

Nadýmání
Deset gramů fenyklového semene, stejné množství anýzového semene a 10 g moučkového cukru. Vše se rozdrtí na prášek a užívá se třikrát denně na hrot nože.

Potivost nohou
Pomáhá odvar z dubové kůry. Padesát gramů dubové kůry se povaří čtvrt hodin v litru vody a hned se přecedí. Zředí se studenou vodou na snesitelnou teplotu a v této lázni každý večer nohy vykoupeme.

Zahleněné průdušky
K usnadnění vykašlávání pomůže nápoj ze sušeného kořene čekanky obecné. Padesát gramů sušeného kořene svaříme v litru vody, scedíme a pijeme ráno a večer po jednom hrnku.

Bolest hlavy
Na bolest hlavy používaly zkušené bylinářky odvar z violky vonné. Patnáct gramů sušené drogy se spaří ve čtvrt litru vroucí vody, nechá deset minut odstát a pak se přecedí. Při úporných bolestech pijeme čaj třikrát denně jeden šálek.

Menstruační potíže
Horký šálek léčivého čaje připravíme ze směsi meduňky, natě zemědýmu, šťovíku a kořene hořce, vše po dvaceti gramech. Vaříme tři minuty v litru vody, nakonec scedíme.

Bolest v krku
Odvar ke kloktání při bolesti v krku připravíme z třiceti gramů lopuchového listí, které se vaří pět minut v půl litru vody. Odvar se používá po vychladnutí.
Zánět dásní
Při mírných zánětech nosohltanu a mandlí, ale také při zánětech dásní je vhodná tato lidová medicína: Hrst sušené bazalkové natě vhodíme do 250 g studené vody, necháme zahřát do varu a pak hned odstavíme a scedíme. Tímto odvarem vyplachujeme ústa nebo kloktáme.

Revma
Postižené místo potírat medicínou, kterou připravíme z čerstvě nakrájené kopřivy a oleje, jímž jsme bylinku přelili ve sklenici a nechali dva týdny odstát. Zkusit můžeme zabalit bolestivé místo do igelitového sáčku, který naplníme čerstvým listem z břízy.

Unavené nohy
Zkusit můžeme koupel z odvaru řepíku nebo pelyňku pravého.
(pru)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457789
DnesDnes220
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden915
Tento měsícTento měsíc8735

Partnerské weby

apartman banner