Pampeliška byla odjakživa využívána v lidové medicíně jako univerzální léčivka. Lidově se jí říkalo lví zub, smetanka, plečka obecná, kačinec, hadí mlíčí. Pampeliška roste všude v Evropě. Najdeme ji na loukách, na polích, podle cest i na úhorech. Celou rostlinu, od kořene až po květ, proniká bílá tekutina, připomínající mléko. Jako drogy se užív á kořenů, listů a květů. Chutná hořce a trpce. Pampeliška obsahuje kyselinu listovou, minerální soli (mangan, kobalt, vápník, fosfor, hořčík, sodík, bór, sloučeniny mědi, zinku, železa, draslíku, molybdenu), vitaminy A a C.
Mladých listů pampelišky se používá k přípravě chutného salátu. Z kořene se vyrábí kávová náhražka, podobně jako z kořene čekanky. V lidovém léčitelství se používaly kořeny a stonky pampelišky k povzbuzení tvorby žluče, díky čemuž se játra zbavují toxických látek. Mimo to snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Používají se i jako močopudný prostředek při infekci močových cest a problémech s prostatou. Připomeňme několik receptů zkušených bylinářek.

Jaterní choroby
Užíváme odvar z celé rostliny, 50 g pokrájené drogy se povaří tři minuty ve čtvrt litru horké vody a pije se po jednom šálku ráno a večer.

Recept proti kašli
Asi 400 hlaviček čerstvé pampelišky zalijeme studenou vodou a hodinu vaříme pod pokličkou. Směs přecedíme přes gázu, přidáme kilogram nerafinovaného cukru a šťávu z jednoho citronu. Potom ještě dvě hodiny vaříme na mírném ohni, až směs ztuhne. Nakonec slijeme do láhví a ještě horké uzavřeme.

Hemoroidy
Vnitřně se užívá čaj z této směsi: 10 g listů pampelišky, 30 g natě řebříčku, 30 g listů jablečníku, 15 g listů kopřivy. Jedna polévková lžíce této směsi se vhodí do půl litru vařící vody a nechá dvě minuty povařit a 10 minut odstát. Rozdělíme na tři díly a pijeme třikrát denně.

Čištění krve
Je doporučována šťáva z listů pampelišky, jejíž dvě lžíce se přidají do polední polévky. Místo toho lze použít odvar z této směsi: 20 g kořene pampelišky, 20 g kořene zeměžluči, 20 g kořene čekanky. Dvě čajové lžíce směsi se povaří jednu minutu v šálku vody, nechá se čtvrt hodiny odstát. Pije se v poledne.
(map)

DODATEK
Pampeliška je velmi těžko vyhubitelným plevelem, rozmnožuje se padákovitými semeny, které někdy vítr zanáší velmi daleko.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458291
DnesDnes87
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1417
Tento měsícTento měsíc9237

Partnerské weby

apartman banner