Borovice
Borovice obsahuje řadu léčivých látek, například silice, třísloviny, hořčiny, glykosidy či organické kyseliny. Z extraktu borovice se připravují přísady do koupele, které prospívají kloubům a pohybovému ústrojí, neboť zlepšují prokr vení a působí protirevmaticky. Borovice posiluje také cévy a má příznivé účinky na kožní vyrážky.

Lípa
Lipový květ obsahuje silice, glykosidy, slizy, saponiny, třísloviny a další látky, které působí protizánětlivě a lehce močopudně, utišují křeče a rozpouští hlen. Vnitřně se lípový květ užívá v nálevu při horečnatých onemocněních z nachlazení, při onemocnění ledvin a močového měchýře i při žaludeční a střevní kolice. Lipové čaje rovněž uklidňují, snižují krevní tlak a regulují činnost trávicího ústrojí.

Dub
Zejména dubová kůra se hodí k léčbě hemoroidů ve formě lázní a mastí. Obsahuje totiž kolem deseti procent tříslovin, působí svíravě a protizánětlivě. Nejstarší záznam o užití dubu v lékařství nalezneme u Dioskorida, který doporučoval používat dubovou kůru proti chrlení krve a střevní kolice i při silné menstruaci. Dnes se podává v odvaru a prášku při stejných obtížích.

Jinan dvoulaločný
V dávných časech byly jinanu připisovány téměř zázračné účinky. Dokladem toho je též z něho vyráběný přípravek ginkgo biloba na posilování paměti a soustředění. Jinak rovněž napomáhá rukám i nohám, neboť zlepšuje prokrvení.

Vrba bílá
Pro léčivé účely lze z vrby využít kůru z mladých větví, které obsahují fenolový glykosid, salicyl, třísloviny a další látky snižující dráždivost ústřední nervové soustavy. Droga působí dezinfekčně a protihorečnatě, zmírňuje bolesti při revmatismu a má protiprůjmové účinky. Čaj z vrbové kůry se doporučuje užívat při nemocech z nachlazení, při neuralgiích a revmatismu, k zastavení krvácení, k posílení nervů a při nespavosti. Zevně se užívá v prášku nebo v odvaru při špatně se hojících ranách i do koupelí při pocení nohou.
(kov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456240
DnesDnes102
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4147
Tento měsícTento měsíc7186

Partnerské weby

apartman banner