Žampion dvouvýtrusý roste od června do října na polích, kompostech, zahradách, loukách i v pařeništích, hlavně na místech prohnojených pasoucím se dobytkem. Rozšířen je v mírném pásu Evropy, Asie, Severní Ameriky a Austrálie. Jako vynikající jedlá houba se pěstuje předev ším uměle. U nás je velmi rozšířený žampion polní, velmi dobré léčivé účinky má žampion lesní a to u pacientů po operaci rakoviny střev. Projevilo se to především tonifikačně, zvýšením psychické i fyzické kondice a snížením bolesti.

Čerstvé plodnice obsahují v průměru 89,7 % vody, 4,8 bílkovin, 0,2 tuku, 13,6 % sacharidů, 0,8 vlákniny a 0,8 % minerálních látek. Zastoupeno je na 16 aminokyselin, kyselina linolová, lektin, biotin a chitin. Z minerálních látek je to hlavně draslík, fosfor, hořčík, vápník a sodík, ale také zinek, hořčík a selen. Dále je přítomno antibiotikum kampesterin, velmi účinné vůči tyfu, agaritin a protinádorově působící agaridoxin.

V Evropě se tento žampion objevil poprvé v první polovině 17. století ve Francii. Využití je velmi široké, neboť patří mezi nejrozšířenější houby. Jde jak o polévky, pomazánky, saláty, ale rovněž se smaží, peče, restuje, používá jako příloha k masu, do omáček. Využívá se jak v čerstvém stavu, tak se i konzervuje ve slaném či kyselém nálevu, nebo se suší, případně mrazí.

Plodnice se užívají při kožních alergiích a astmatu, snižují hladinu cukru v krvi, jsou vhodné pro diabetiky. Snižují hladinu estrogenů a působí tedy v prevenci rakoviny prsu. Úspěchy byly zaznamenány i u rakoviny tlustého střeva. Významné jsou i antibakteriální účinky, především u likvidace stafylokoků, na salmonelu nepůsobí. Užívají se sušené, na prášek rozemleté plodnice, a to 6x denně na špičku nože. Vhodná je i tinktura, kdy se 100 gramů čerstvých plodnic nakrájí na malé kousky a zalije 0,5 litrem 60% etanolu. Necháme asi deset dnů louhovat, za každodenního protřepání. Potom scedíme a uložíme v tmavé, zabroušené láhvi. Užívá se 4x denně po 25 kapkách.
(r)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456338
DnesDnes200
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4245
Tento měsícTento měsíc7284

Partnerské weby

apartman banner