O česneku bylo již mnoho napsáno. Nebudete věřit, ale první vědecké testy schopnosti česneku snižovat vysoký krevní tlak byly provedeny již v roce 1921. Od té doby tuto schopnost potvrdilo i mnoho dalších studií. Při podávání padesáti gramů česneku denně se krevní tlak snížil u dvaašedesáti procent oso b. Česnek kromě schopnosti snižovat krevní tlak pozitivně ovlivňuje také hladinu cholesterolu v krvi. Skupině lidí se srdečními chorobami byl denně podáván olej ze třiceti gramů česneku. Po osmi měsících u těchto pacientů poklesla hladina cholesterolu až o osmnáct procent a podstatně poklesla i hladina triglyceridů v krvi. Předpokládá se, že aktivní složka je obsažena v oleji, který se skládá z různých sirných látek. Cibule obsahuje podobný olej, ale v mnohem menších koncentracích.

Při dalším výzkumu byl zdravým lidem podáván česnek spolu s velkým množstvím živočišného tuku. Nejenže se jim snížila hladina cholesterolu v krvi, ale zpomalilo se rovněž i srážení krve. Rychlé srážení krve je známkou vysoké přilnavosti krevních destiček, čili tak zvané lepkavosti, což je faktor spojovaný s vysokým krevním tlakem, ukládáním cholesterolu a trombózou věnčitých cév. Prodloužení času srážlivosti krve tedy pomáhá při prevenci těchto vážných poruch krevního oběhu.

Nedávné studie ukázaly, že výtažky z česneku mohou zpomalit tvorbu krevních sraženin a ochránit proti ateroskleróze tím, že sníží hladinu cholesterolu a triglyceridů přibližně až o padesát procent.
(res)

DODATEK
V Japonsku a Číně je česnek používán k léčbě vysokého krevního tlaku po staletí a japonské ministerstvo léků a výživy ho oficiálně uznává jako prostředek ke snižování vysokého krevního tlaku.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456192
DnesDnes54
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4099
Tento měsícTento měsíc7138

Partnerské weby

apartman banner