Bylinné léky mohou poskytnout rychlou účinnou pomoc v celé řadě nehod v domácnosti, od vosích žihadel po menší popáleniny nebo výrony. Mnohé z těchto lehčích potíží se mohou ošetřit pomocí čerstvých listů. Postižená místa se přímo potřou kouskem aloe pravé nebo mátou . Vybavení dobré lékárničky první pomoci musí postačit na základní ošetření menších zdravotních potíží včetně štípnutí, škrábnutí, alergií a výronů. Zde je několik doporučení:

Gel z aloe (Aloe vera)
Je dobrý na říznutí, spáleniny, popáleniny od slunce. Používáme čerstvou šťávu z rostliny nebo gel doma připravený. Postupujeme tak, že pomocí škrabky na brambory nebo nože na krájení sloupneme z listu vnější tuhou slupku. Vymačkáme čistou dužinu, na každých 50 ml přidáme čtyři kapky levandulové silice a důkladně promixujeme. Směs přelijeme do sklenice nebo plastové nádobky, uzavřeme a označíme. Uchováváme v chladničce po tři až čtyři týdny.

Sušené květy a listy rmenu sličného
Nálev (čaj) napomáhá usínání a uvolnění, krém slouží k ošetření ekzémů a vyrážek.

Mast z kostivalu lékařského
Podporuje srůst poraněné tkáně, podporuje hojení pohmožděnin a řezných ran. Ve skleněné míse nad rendlíkem s vařící vodou rozpustíme vazelínu. Přidáme listy, mícháme a vaříme asi hodinu na mírném ohni. Směs přelijeme do sáčku na cezení huspeniny nebo do pytlíku z mušelínu či gázy. Navlékneme si gumové rukavice a protlačíme směs přes pytlík do hrnku. Než ztuhne, přelijeme mast do sklenice a přiklopíme víčkem, ale neuzavřeme. Po vychladnutí víko utáhneme. V ledničce uchováváme až tři měsíce.

Rozmarýna lékařská
Poslouží na zápach z úst a na zlepšení koncentrace. Použijeme čerstvou pěticentimetrovou snítku rozmarýny nebo jednu lžičku usušených listů na šálek. Nepijeme více než jeden šálek denně.

Chmel otáčivý
Je dobrý při nespavosti a neurózách. Použijeme jednu lžičku usušených šištic (samičích květů) na jeden šálek.
(m)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455523
DnesDnes102
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3430
Tento měsícTento měsíc6469

Partnerské weby

apartman banner