Pan Dalibor G. z Mostu se ptá: „Je pravda, že i mechy, nebo jak se říká lišejníky, jsou léčivé? Je prý nějaký zvláštní mech z Irska... Můžete o tom něco napsat?“
Mechy a lišejníky jsou v obecném povědomí často spojovány do jedné skupiny. Ve skutečnosti spolu ale mají jen málo společného. Mechy (Bryophyta) patří k nejstarším zeleným rostlinám a na jejich těle je patrné rozlišení na kořínky a lodyžku s lístky. Lišejníky (Lichenes) jsou životním společenstvím řasy a houby, které spolu žijí v těsné symbióze. Vlákna houby většinou dávají tělu lišejníku (tzv. stélce) tvar, zatímco zelené řasy, popřípadě sinice obstarávají výživu pomocí fotosyntézy. Druhy hub a řas, které se setkávají v lišejnících, samozřejmě mohou růst i samostatně. Lišejníky se vyskytují v nejrůznějších prostředích a porůstají nejrůznější povrchy (půda, skály, větve stromů). Jedná se o dlouhověké organismy, které mohou žít i v poměrně extrémních podmínkách, ale jsou citlivé na znečištění životního prostředí, zejména na znečištění ovzduší oxidy síry.
Některé druhy mechů a lišejníků mají skutečně specifické vlastnosti a lze je využít v rámci léčení určitých zdravotních potíží a chorob. Lišejníky obsahují množství látek s antibiotickými účinky a dodnes se používají jako léčivé rostliny. Na Islandu a v severní Evropě byly lišejníky využívány i pro přípravu pokrmů, například mouka z pukléřky islandské se používala k nastavování mouky na chleba či při přípravě kaší, na Islandu se z ní peklo tradiční vánoční pečivo. Mletá pukléřka se rovněž přidávala do sucharů pro námořníky, protože suchary pak nenapadali červi.
Islandský mech - Pukléřka islandská (Cetraria islandica) je jediným lišejníkem, který je u nás oficiálně uznáván jako léčivá rostlina. Odvar se používá na choroby dýchacích cest, lze jej využít i při průjmech a úplavici či některých chronických katarech. Ve Francii se z lišejníků vyrábí extrakt využívaný při přípravě parfémů. Původní obyvatelé západního pobřeží Kanady zase vyráběli z vláknitých stélek lišejníku vousatce oblečení a obuv.
Irský mech - je druhem mořské řasy, který se svými výživovými hodnotami řadí mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou (během tzv. bramborového hladomoru v Irsku v 19. století zachránil tisíce lidí před hladověním). Má řadu blahodárných účinků na zdraví člověka, jelikož obsahuje 15 z 18 nezbytných (esenciálních) prvků, které tvoří lidský organismus. Je velice bohatý na vápník, jód, draslík a na vitaminy A, D, E, F a K. Obsahuje i vitaminy skupiny B, železo, selen, zinek, hořčík, mangan, fosfor, brom, Je mu přisuzována schopnost pomoci při poruchách močového měchýře, zánětu průdušek, zápachu z úst, střevních problémech, infekčních otocích kloubů, plicních potížích, problémech se štítnou žlázou, při tuberkulóze. Pomáhá údajně i proti nádorům a vředům. Nedávné studie zjistily, že irský mech má antivirové účinky a může tedy pomáhat v boji s chřipkou typu B a s viry způsobujícími příušnice. Typickými přípravky z Irského mechu jsou čaje, tinktury nebo tablety vyrobené z celých sušených rostlin, obvykle v kombinaci s jinými bylinami.
Svůj název získal Irský mech podle toho, že je nejhojněji rostoucí mořskou řasou u pobřeží Irska. Právě v Irsku má také tato řasa velkou tradici v lidovém léčitelství. Jinak roste i v útesových částech atlantického pobřeží Ameriky a nachází se i v části Tichého oceánu. Čerstvý je měkký a má pestré zbarvení, používá se i v kulinářství - do různých pokrmů, nápojů a dezertů jako želé. A v kosmetice se přidává do tělového mléka.
Arktické mechy a lišejníky - mech sfagnum a některé lišejníky, které rostou na ruském poloostrově Jamal, mají unikátní léčivé vlastnosti. Jamalo-Něněcké vědecké středisko pro průzkum Arktidy ověřilo, že tento mech může léčit různé nemoci, včetně bronchiálního astma, na které, podle Světové zdravotnické organizace (WHO), trpí 10 % obyvatel planety. Severským národům byla tato vlastnost mechu známá odedávna. Zachovala se letopisná svědectví o obvazech ze sfagnumu, které se užívaly na rány vojáků. Dodnes vaří severské národy, zejména Něnci, různá jídla ze sobího lišejníku, protože má vlastnost vstřebávat chuť potravin, s kterými ho dávají dohromady. Chutným dezertem pro Něnce je kupříkladu želé ze sobího lišejníku s klikvou. Severské mechy a lišejníky mají podle expertů vlastnosti jako žádné jiné rostliny. Mimo jiné umožňují odstranit z organismu alergeny, přičemž kladný účinek přináší jak prášek, tak i vývar z rostlin. Výzkumy potvrdily, že konkrétně užívání sfagnumu značně snižuje počet záchvatů bronchiálního astmatu a potřebu přípravků na rozšíření bronchů.
(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458309
DnesDnes105
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1435
Tento měsícTento měsíc9255

Partnerské weby

apartman banner