V posledních letech se pěstování dýní věnuje velká pozornost. Nejsou příliš náročné na pěstování, nevyžadují zvláštní půdu, snesou i chladnější období (jsou odolnější než okurky), ale mají určité nároky na zálivku. U houbových chorob pozor na padlí okurkové, hlavně při suchém a teplém počasí. Při dlouhodobém dešti je může napadnout plíseň.
Obsahují vitaminy řady B, betakaroten, menší množství vitaminu C, kyselinu pantotenovou, bílkoviny, kvalitní nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, čímž příznivě ovlivňují trávení tuků, a až 90 % vody. Odvodňují organismus, doporučují se při onemocnění ledvin, při močových kamenech, nemocích srdce, odvádí toxiny z těla, posilují organismus, snižují hladinu cholesterolu v krvi, stimulují nervový systém.
I když se jedná o celkem výživnou zeleninu, její konzumace se doporučuje při redukčních dietách. Obsahuje také železo, měď, hořčík a draslík. Ještě bohatší na množství účinných látek jsou dýňová semínka. Říká se o nich, že jsou zásobárnou zdraví. Nachází se v nich především zinek, který se doporučuje na posílení organismu. Jejich pravidelná konzumace by měla potlačovat bujení rakovinových buněk a výrazně upravovat problémy s onemocněním prostaty.
Dýně jsou výborným výživovým doplňkem. Dochutí různé saláty, těstoviny i omáčky. Umleté se mohou používat do moučníků a dezertů místo oříšků a mandlí.(vít)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456327
DnesDnes189
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4234
Tento měsícTento měsíc7273

Partnerské weby

apartman banner