Paní Hana G. z Jirkova píše: „Dostala jsem jako dárek olejíček ze sibiřské jedle (Abies sibirica). Je u něj napsané, že posiluje psychiku i fyzickou kondici, že ho lze využít jako kosmetický prostředek na vrásky, že pomáhá při chřipce a nachlazení. Ale chybí mi návod, jak ho aplikovat. Poradíte?“
Obrátili jsme se na MUDr. Taťánu Kozlovou. Působila dlouhá léta jako lékařka v Moskvě a Nižním Novgorodě, aktivně se zajímala o alternativní medicínu. V současné žije a pracuje v České republice. I díky ní se k nám dostávají léčebné výrobky a pomůcky, na jejichž vývoji v Rusku pracují týmy odborníků.
Paní Taťána o éterickém oleji ze sibiřské jedle říká: „Vyrábí se z mladých výhonků jedle, které se daří pouze v ekologicky čistém prostředí východní Sibiře. Používá se při akutních i chronických potížích, mimo jiné i při bolestech a poruchách pohybového aparátu. V létě ho můžete rozprašovat v bytě, v zimě lze pár kapek přidat do odpařovače. Ničí choroboplodné zárodky, odstraňuje nepříjemné pachy a šíří lesní aroma. Obsahuje přes 35 aktivních látek fytoncidů, vitaminů, éterických olejů. Má účinky protizánětlivé, antimikrobní a hojivé, působí i jako antihistaminikum. Jeho užívání se však nedoporučuje těhotným ženám a lidem s kardiostimulátorem. Při klinické studii prováděné na Fyziatricko-rehabilitačním oddělení FNsP v Košicích se extrakt ředěný olivovým olejem používal na masáže u několika stovek pacientů. Pouze u necelých tří desítek pacientů zůstal zdravotní stav nezměněn, u třetiny bylo pozorováno mírné zlepšení a výrazné zlepšení se dostavilo u dvou třetin osob. “

A zde je několik receptů…

Opary: Po každém jídle lehce postižené místo potřete.
Bronchitida, zápal plic: Kombinuje se potírání a inhalace. Hrudník se potře olejem a pacient by si měl lehnout a dobře se zabalit do přikrývky. Co se inhalace týče, do nádoby s vroucí vodou se přidají 3 až 4 kapky oleje. Hlava se přikryje ručníkem či plenou a vdechuje se pára.
Angína: 2 x až 5 x denně ve 4 až 6 hodinových intervalech se aplikuje olej na mandle pomocí špejle s vatovým tamponem.
Chřipka a nemoci z nachlazení: Olejem se potírá horní část zad a hrudníku, provádí se masáž chodidel na reflexních zónách 4 až 5 x denně (interval 5 až 6 hodin). Po každé proceduře se nemocný zabalí do prostěradla, přikryje teplou pokrývkou a vypije bylinkový čaj na podporu pocení.
Zlomeniny, pohmožděniny: Postižené místo se potírá 2 x denně, jedlový olej urychluje srůst kostí a hojení.
Revmatická polyartritida, artritida z nachlazení: Předem prohřáté klouby - obkladem namočeným v roztoku mořské soli - se potírají čistým jedlovým olejem. Pak se opakuje prohřívací obklad. Bolestivé a oteklé klouby lze potřít olejem a následně se aplikuje Prissnitzův obklad. Po třech dnech by se měla dostavit úleva
Parodontóza, bolesti zubů: Vatový či obvazový tampon se namočí v oleji a přiloží na nemocný zub, zanícenou dáseň na dobu 10 minut. V případě bolestí zubů opakujeme po 1,5 a 2 hodinách. V případě parodontózy aplikujeme 15 až 20 x a po 6 měsících se léčba opakuje.
Mokrý ekzém, hnisavé rány a mírné popáleniny: Zhotoví se směs z 1 části oleje a 2 částí libovolného nesoleného tuku. Zasažená místa se potírají 2 - 3 x denně.
Ischias, záněty svalů, onemocnění periferních nervů: Bolestivá místa se potírají malým množstvím oleje. Účinnost je vyšší, když se připraví prohřívací koupel s 5 kapkami jedlového oleje.
(cul)
Kontakt: MUDr. Taťána Kozlová - www.centrumzdravi.net

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456342
DnesDnes204
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4249
Tento měsícTento měsíc7288

Partnerské weby

apartman banner