V posledních letech se kakosty stávají módními a velmi vyhledávanými trvalkami. Jejich atraktivní květy i dekorativní listy nesměly chybět v anglických zahradách. Počty jejich kultivarů jdou do stovek. Mezi nejpůvabnější patří modrokvětý kakost luční (Geranium pratense). Kakost lesní a kakost bahenní s červenofialovými květy rostou na polostinných a vlhčích míste ch. Na zahradě se uplatní v podrostu dřevin a kolem jezírek. Pro suché zídky a skalky se hodí kakost krvavý (Geranium sanguineum).

Od mnoha velkokvětých botanických druhů rostoucích po celé Evropě, ale také v Asii a severní Africe byla vyšlechtěna bohatá řada ozdobných kultivarů. Můžeme si vybrat rostliny do stínu i na plné slunce, do mokřadu, na suchou stráň i kamenitý podklad. Některé se rozrůstají a zaplňují rychle volné místo. Ty se hodí právě jako náhrada trávníku. Jiné jsou spořádaně trsnaté. Některé zdobí větší či menší květy, další jsou dokonce plnokvěté. Mnoho kakostů má však i velmi ozdobné, dlanitě laločnaté až dlanitě sečné listy. Některé kultivary mají listy i dvoubarevné nebo panašované. Mezinárodního ocenění se dostalo kultivaru kakostu Patricia. Jeho květy jsou velmi výrazné, až křiklavě červenofialové. Dorůstá výšky kolem pětadvaceti až třiceti centimetrů. Po odkvětu je nutné rostliny seříznout až k zemi, nezřídka tak docílíme druhého kvetení. Ve vyšších polohách tento kakost na zimu přikrýváme chvojím. Optimální je čerstvě vlhký substrát a lehký polostín. Při dostatečné vlhkosti půdy může růst i na slunci.

Kakosty nemají velké nároky na půdu, většina jich kvete od června do září. Využívají se na skalkách, okrajích záhonů a často i jako půdokryvné. Nové rostlinky získáme dělením přerostlé mateřské rostliny. Suché a odumřelé listy je třeba v průběhu vegetace odstraňovat, na podzim se kakosty sestřihávají těsně nad zemí.
(pru)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729080
DnesDnes431
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden958
Tento měsícTento měsíc18392

Partnerské weby

apartman banner