Každý zahrádkář ví, jak je důležitá ochrana před zahradními škůdci. Boj s nevítanými hosty jako jsou slimáci, krtci, brouci, hraboši a podobně, představuje velmi trpělivou a celoroční namáhavo u práci, ale s lecčíms pomohou i pomocníci z přírody. Kteří to jsou?

Slunéčka platí za lovce mšic listnatých, pro mšice jsou přímo pohromou. Vždyť larva slunéčka sedmitečného spotřebuje šest až osm stovek mšic listových a později samotný brouk několik tisíc. Abychom si je udrželi na zahrádce, založíme pro ně někde stranou u plotu hromadu roští či ztrouchnivělého dřeva.

Ještěrky jsou užitečnými lovkyněmi červů, slimáků a jiného drobného hmyzu. Aby v zahrádce našly svoje útočiště i možnost přezimování, uděláme hromádku kamenů na suchém, slunném místě. Pokud máme na zahradě skalku, uskupíme v ní kameny tak, aby zde vznikly větší mezery a v nich našly ještěrky úkryt.

Ježek je přirozený nepřítel hrabošů, slimáků, červů, brouků, neboť jsou součástí jeho jídelníčku. Zvláště slimáci, kteří si jinak pochutnávají na listech salátu a jiných zeleninách nebo na okrasných rostlinách jako například tulipánech či jiřinách, jsou pro něho vynikající lahůdkou. Naše ochrana rostlin spočívající z bariéry vápna, pilin a podobně může pomoci jen za suchého počasí, kdežto ježek je loví kdykoli. Pro přezimování ježka je vhodné mu připravit v koutě zahrádky hromadu listí.

Pro sýkorky, datly, strakapoudy a jiné zpěvné ptáky, kteří hnízdí v dutinách stromů, a během léta spotřebují neuvěřitelné množství housenek, vyvěsíme časně na jaře nebo na podzim hnízdící budky. Přes zimní měsíce, zvláště v tuhých mrazech a při vydatné sněhové pokrývce, nezapomínáme tyto užitečné ptáky přikrmovat.
(mv)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457777
DnesDnes208
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden903
Tento měsícTento měsíc8723

Partnerské weby

apartman banner