Čtenář Jaroslav z Karlovarska píše: „Koupili jsme výhodně starý dům. Až teď s manželkou začínáme tušit, proč byl tak levný. Máme dojem, že v něm straší. Vím, že jsou lidé, kteří umí komunikovat s duchy, dokážou ověřit - prokázat jejich přítomnost. Rád bych věděl, s čím pracují, jakou techniku používají…“
Obrázek světa kolem nás si děláme na základě toho, co nám umožní vnímat naše smysly. Ale citlivější jedinci tuší, že neexistuje jen to, co vidíme, slyšíme, osaháme si atd. Tajemné bytosti, entity a duchové tvoří jemnohmotný svět. Někdy se projeví jako závan studeného vzduchu nebo třeba záblesk světla. V jejich přítomnosti však také můžeme pocítit nevolnost, brnění v těle a podobně. Své o tom vědí členové Vyšetřovacího týmu paranormálních jevů. O tom, jak jejich šetření vypadá v praxi, jsme si povídali s Milanem Přibylem, který je vyšetřovatelem a technikem a zároveň stál u samotného zrodu týmu.
S jakou technikou při svých akcích pracujete?
„Předem chci říct, že nahrávání a monitorování těchto energií - entit, duchů - je nebezpečné. Může na člověku zanechat psychické následky, celkově změní jeho život i charakter, přístup k logickým věcem. Berte tedy má slova informativně, nikoli jak návod. Na úvod je třeba uvést pár zkratek. EMF - elektromagnetické pole - právě to vyzařují „duchové“ i běžné přístroje, patří sem i signál z mobilního telefonu. EVP - Electronic Voice Phenomene - jde o fenomén elektronického hlasu, který má dávnou historii - jde o hlasy mrtvých. Budu citovat významného vědce a vynálezce, Thomase Alva Edisona. Ten v roce 1928 řekl: „Svět mrtvých bude usilovat o kontakt s naším světem. Naše technika bude schopná zaznamenat v budoucnu tyto jevy.“ A postup výzkumu je tak daleko, že už existuje i tzv. GhostBox pod označením P-SB7, který používají i profesionálové z USA, jako je Zak Bagans z týmu Ghost Adventures a další. Tento přístroj je dost těžké sehnat, ale existují jeho náhražky. Věděl jsem o něm už dlouho, tento GhostBox byl s úspěchem použitý v tunelu jistého amerického sanatoria, kudy se vozila mrtvá těla. To mě utvrdilo v tom, abych ho vyzkoušel. Stal jsem se tak průkopníkem využití GhostBoxu u nás v České republice. Je to přístroj, díky němuž můžeme „duchy“ uslyšet v reálu. Poprvé jsem s přístrojem pracoval na hřbitově v Bohnicích, kam nás pozval Jiří Vítek, tamní správce. Záznam z našeho šetření můžete shlédnout na našem kanálu "VTPJ" na serveru www.youtube.cz. GhostBox viděl i můj kolega, kamarád a profesionál v tomto oboru Jaroslav Drábek ze skupiny EPRV 777 (tato skupina se rovněž věnuje vyšetřování v oblasti paranormálních jevů - pozn. redakce). Pořídil si ho a už rovněž odzkoušel na několika případech. Poté mi zavolal a doslova řekl: „To je bomba, funguje to!“ On pro změnu začal jako první v ČR používat přístroj „EM Pump“. Ten přitahuje entity a v kombinaci s GhostBoxem lze dosáhnout neuvěřitelných výsledků. Jinak běžně pracujeme s technikou, která se používá jak na nahrávání, tak monitorování prostoru či objektu, diktafony, IR wifi kamery, analogové kamery, digitální kamery s IR přísvitem, měřiče EMF pole, thermometry a jiné. Patří k tomu samozřejmě i medium a kartářka Jája Dušková, s níž spolupracujeme již velmi dlouho. Komunikuje s mrtvými a je jedničkou ve svém oboru. Dokáže najít i pohřešované lidi a já spolu s ní a za pomoci EVP vyřešil i účel sebevraždy. A spolupracujeme s římskokatolickou církví. Mgr. Vendelín Zboroň schvaluje náš přístup. Obecně bych ještě dodal, že EVP je obtížné nahrát. Pokud „duchové“ nechtějí, tak neodpoví, neuslyšíte je. Nahrávky se následně analyzují v různých programech, a pokud je to nevyhnutelné, tak se i filtrují. Většina přístrojů je běžně dostupná, ale co se týká měřících přístrojů, tak ty se dají sehnat jen v zahraničí a i tam je to ošemetné. Leckdy nejde o originály.
V úvodu jste naznačil, že nahrávání hlasů duchů může být nebezpečné….
Není to hra. Chápu, že zvědavost je někdy silnější, ale jedno přísloví praví: „Zvědavost se nevyplácí“ a mrtví se mají nechat spát.
Je třeba držet se nějakých bezpečnostních pravidel?
Jak my, tak druhá strana máme svá pravidla. A musíme je respektovat se vším všudy. Nestačí jen říci, přišli jsme k vám s láskou, pokorou a úctou, to musíme cítit srdcem. To oni poznají a podle toho se k nám chovají. Hlásí se nám lidé, kteří by se rádi zúčastnili nějakého šetření, ale k tomu říkám jedno: „To není atrakce, ale poslání.“ A to je většinou odradí. Nechceme z toho dělat senzaci, jen chceme prokázat, že ten „druhý svět“ existuje. A pokud máme svolení „shora“, tak to můžeme i uveřejnit.
Povolení „shora“?
Vysvětlím vám to. Byli jsme na hradě Landštejn, kde se nám podařilo nahrát klíčovou větu pro naše vyšetřování. Na dvou diktafonech se nám po přehrání v průběhu vyšetřování ozvalo EVP „Já jsem Vilém“. Byli jsme nadšení, že něco máme, brali jsme to jako zvrat, na který čekáme. Po příjezdu domů jsem se těšil, že to hned vystřihnu. Kontaktoval jsem kolegu Ondru Bezouška (Paranormal Tým), který tam byl s námi a jemuž patřil druhý diktafon, ať mi zašle jeho nahrávku na posouzení. Poslal, ale to, co se stalo, nám oběma vyrazilo dech. Slova „Já jsem Vilém“ z nahrávek zmizela. Možná si řeknete, že jsme se prostě zmýlili, ale na hradě to slyšelo dalších osm lidí! A to je právě to. Nemáme-li povolení „shora“, veřejnost se o tom dozvědět nemá.
Stalo se někdy, že jste určité místo raději „dobrovolně“ opustili?
Ale ano, pamatuji si osobně na dva takové případy. První byl právě hrad Landštejn, kde mě ze silného EMF pole rozbolela hlava, chtělo se mi zvracet. Patřím mezi jedince silně citlivé na toto pole. Vyzařovala ho ale anténa, která byla umístěna přímo na věži hradu. Pak se to stalo, když jsme se vraceli z Mystery Festu, který se konal v Praze. Cestou jsme se zajeli podívat na Noutonický hřbitov a já tam vydržel jen 45 minut. Opět mě rozbolela hlava, měl jsem závrať. Nešlo o sugesci, musel jsem to místo opustit. Venku před hřbitovem jsem si sedl na lavičku a koukal na bránu od hřbitova. Cosi mi říkalo: „Už sem nechoď.“ Respektoval jsem to. Než jsme odjeli, omluvil jsem se a poděkoval.
Děkujme za rozhovor. (zem)
Kontakt: www.vtpj.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021039
DnesDnes177
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1059
Tento měsícTento měsíc177

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab