Bradavice mohou potkat každého. Přenášejí se dotekem, chůzí naboso v bytech, plovárnách i saunách. Virus vnikne do kůže a mění její buňky tak, že se více množí a rohovatějí. Vzniká pak světle hnědá papulka s nánosem šupinek. Velká bradavice utlačuje nejbližší nerv, takže postižené místo se stává na dotek citlivé a bolí. Bradavice postihují velmi často malé děti a dospělé s oslabeným imunitním systémem po užívání imunopresiv a cytostatik, po ozařování a někdy i po kortikoidech.
Největším problémem bývá bradavice na chodidle. Roste kónicky dovnitř a její odstranění patří k velmi náročným. Metod se přitom nabízí více. Někdy se vypaluje buď elektricky laserem, jindy se při lokálním umrtvení chirurgicky vyškrábne. Problémem všech těchto metod je však neproniknutí ke kořeni bradavice, takže se odstranění musí znovu opakovat. Často v místě jizvy, která po zásahu vznikne, se totiž bradavice vytvoří znovu. Proto odstraňování bradavic, zejména na chodidle, vyžaduje trpělivost od lékaře i pacienta.
Jako prevenci proti přenosu lékaři doporučují nošení vlastní obuvi do sauny, bazénu i kamkoli na návštěvu. Vhodné je udržovat též pokožku v dobrém stavu, aby se tukový film, příznivě působící na bakterie i správná kyselost nenarušily a neusnadnil se tak průnik virů, který bradavice vyvolává. S tím též souvisí doporučení zbytečně často se nemýt mýdlem, nepoužívat pěnu do koupele, ale pouze jednou denně se sprchovat a pokožku si pak natřít vhodnými ochrannými prostředky.
V dávných časech sahali lidé trpící bradavicemi k nejrůznějším lidovým prostředkům. Nejčastěji je potíraly česnekem, cibulí, mlékem z pampelišek a vlaštovičníku. V některých případech se používala procedura přenechávání bradavic stromu jasanu, kam byly zatloukány různé klíny a hřebíky.
(vel)
DODATEK
V dávných dobách se soudilo, že bradavice lze vyléčit zaříkáváním. Dokonce bylo uváděno a doporučováno v učebnicích jako poslední prostředek, když selhávalo všechno ostatní.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021059
DnesDnes197
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1079
Tento měsícTento měsíc197

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab