Jsou minimálně stejně důležité jako každá jiná část těla. I když nohy urazí denně několik kilometrů, někdy jim nevěnujeme takovou pozornost, jakou by si zasloužily.
Domácí pedikúra. Potřebujeme nůžky nebo kleštičky na nehty, pilníček, krém na nohy, pemzu, dřívko na zatlačení kůžičky. Připravíme nohám teplou koupel, do které přidáme koupelovou sůl, bylinkový odvar nebo jiné změkčovadlo. Po pěti až deseti minutách nohy osušíme, pomocí pemzy nebo speciální škrabky odstraníme zrohovatělou kůži. Nehty zkrátíme nůžkami nebo kleštičkami vždy rovně. Pokud bychom je stříhali do obloučku jako na rukách, zvýšili bychom riziko bolestivého zarůstání nehtů. Ostré hrany obrousíme pilníkem.
Stříhání kůžičky u nehtů se nedoporučuje. Tu, která přerůstá přes nehtové lůžko, zatlačíme speciálním dřívkem.
Babské rady. Tvorbě ztvrdlé kůže na chodidlech a patách předejdeme, budeme-li je pravidelně ošetřovat citronovou šťávou. K vláčnější kůži na nohách používaly naše babičky syrovátku, po koupeli ji mazaly obyčejným sádlem. Pomáhat má také tvaroh, který se v silnější vrstvě nanese na ztvrdlou kůži, překryje igelitovým sáčkem, a na něj navlékne ponožka. Tato kúra je vhodná zejména na noc, ráno budete překvapeni skvělým výsledkem.
Osvědčené cviky. Pravidelným jednoduchým cvičením docílíme toho, aby zůstaly prsty u nohou ohebné. Co nejčastěji chodíme doma nebo venku bosi. Nejprve po špičkách, potom po patách - tak dlouho, jak vydržíme. Vsedě můžeme propínat a naopak přitahovat špičky - dělat fajfky. Co nejvíce roztáhneme prsty od sebe a střídavě přitahujeme palec k sobě. Výborným cvikem je přendávat pomocí nohy drobné kamínky nebo třeba kaštany z hromádky na hromádku.
Lakování nehtů. Pokud si lakujeme nehty u nohou, dbáme na odstraňování starého laku. Lakování si ulehčíme tím, že prsty od sebe oddělíme kouskem vaty, molitanu, nebo si k tomu účelu pořídíme speciální vychytávku, kterou lze koupit v každé drogerii. Po dokonalém uschnutí nezapomeneme nohy ošetřit pleťovým mlékem nebo hydratačním krémem, který běžně používáme na ruce. Také masáž chodidel, prstů a kotníků pomůže zmírnit únavu, bolest, prospěje krevnímu oběhu. Skvěle se budou nohy cítit i po sprchování střídavě teplou a studenou vodou.
(pru)
RADA SPIRITU
K dobrému zdraví a kondici nohou přispívá i kvalitní obuv. Dlouhodobé nošení bot na příliš vysokých podpatcích, nevhodná podrážka, špatná velikost mohou vést k permanentní bolesti nohou, deformaci prstů a jiným obtížím.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021042
DnesDnes180
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1062
Tento měsícTento měsíc180

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab